Biznes lobbuje za ułatwieniem zatrudniania Białorusinów

Opublikowano: 25.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1661

Największe organizacje lobbingowe polskich przedsiębiorców wystosowały apel do rządu, w którym zwracają się o ułatwienie im dostępu do pracowników z Białorusi. Biznes uważa, że białoruscy obywatele powinni podlegać takim samym specjalnym przepisom, jak przyjmowani przez nasz kraj ukraińscy uchodźcy.

Business Center Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego podpisały się pod wspólnym apelem do rządu Mateusza Morawieckiego. Deklarują w nim, że potrzebne są rozwiązania pozwalające na przyznanie szybkiej ścieżki zatrudnienia białoruskim obywatelom.

Lobby biznesowe twierdzi, że obecnie ma problemy z obsadzeniem kadr w swoich przedsiębiorstwach. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest trwająca wojna na Ukrainie, bo do swojego kraju wróciła spora część ukraińskich pracowników. W przypadku wielu firm ma chodzić nawet o dwie trzecie kadry, a niektóre bazują już tylko na zatrudnianiu Ukraińców.

Przedsiębiorcy upatrują rozwiązania swoich problemów w Białorusinach. Uważają więc, że obywateli tego kraju powinny objąć przepisy o przyspieszonej ścieżce zatrudnienia, które zostały przyjęte niedawno z myślą o uchodźcach z Ukrainy. Lobbyści spodziewają się bowiem napływu białoruskich imigrantów w związku z ich obawami przed masowym poborem i represjami politycznymi.

W ostatnich latach widoczny jest gwałtowny wzrost liczby obywateli Białorusi mieszkających w Polsce. Jeszcze w 2016 roku składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych opłacano za około 14 tys. białoruskich obywateli, z kolei w ubiegłym roku było ich już 67,7 tys.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. perflej 26.03.2022 11:49

  Jarosław Kaczyński organizuje życie gospodarczo-społeczne w Polsce.

  Poprzez brak polityki w gospodarce można osiągnąć we własnym państwie o wiele więcej niż wtedy, gdy do rządzenia nim zabierają się biurokratyczni technokraci o militarystyczno-wojennym nastawieniu, w celu dalszego propagowania socjalizmu Unii Europejskiej w Polsce.

  PiS-owski ośrodek decyzyjny podjął już decyzję w sprawie uczynienia z naszego państwa, głównej forpoczty ataku zachodniej agentury na Rosję, głównie poprzez wspieranie rusofobii na poziomie pandemiczno-globalnym.

  Decyzje takie jak te, gdzie jednej nacji (ukraińskiej) wszystko się daje za darmo i to bez jakichkolwiek zobowiązań z jej strony na rzecz lokalnego suwerena (Polaków), a innym narodowościom mieszkającym w Polsce (np. Białorusinom popierającym Łukaszenkę) utrudnia się życie z powodów stricte osobisto-politycznych, wpisują się w haniebny ton anty-polonizmu polskich, łże elit politycznych.

  Jak tak dalej pójdzie to Ukraińcy przejmą Polskę, a Nasz Naród zostanie sprowadzony funkcją apartheid-u do roli podrzędnej, tak jak to miało kiedyś miejsce w USA, gdzie w południowych stanach większość afro-amerykańska, nawet w warunkach NATO, musiała służebnie wypełniać zarządzoną przez rząd federalny – segregację.

  PiS to jest dno zmierzające w stronę bolszewickiego hitleryzmu, przy czym Stalina z Nowogrodzkiej obmyślają w Waszyngtonie, a Hitlera ze wspomnianego miejsca – w Brukseli. I naprawdę nie kreślą nam tutaj odwrotnej konfiguracji. Tak więc PiS-u należy się pozbyć, tak jak to już Polacy uczynili z Tuskiem PO/KO, a jeszcze wcześniej z SLD.

 2. robi1906 26.03.2022 12:36

  Napiszę tak: “suweren” to jest nikt, to jest zwykły głupek wyniesiony na piedestał przez hrabiego herbu “złodziej paszy dla świń” Potockiego, i przez tych co tym Potockim sterują.

  Suwerena jako takiego nie ma, bo co człowiek ma do powiedzenia w Systemie?, nic.

  A po co to jest robione?, ano po to by dziczyć ten naród, dokładnie tak samo jak zdziczono zbanderyzowaną ukrainę, po to właśnie się wciska ludziom jakieś “prawa suwerena”.

  powiem nawet tak w “demos” człowiek też był nikim, też był sterowany…., przecież najmądrzejszego z ludzi, ta opiewana demokracja w głosowaniu skazała na otrucie cykutą.

  Ludzie są tacy jacy są, ludzie są głupsi od karaluchów, “Oni” mają wszystko rozplanowane i przećwiczone, np: dlaczego teraz nie ma covida?, bo nie można straszyć ludzi dwoma rzeczami naraz, bo ludzie by zwariowali, obwody zostałyby przeciążone, to tylko dlatego Putin wygrał z covidem i w pomieszczeniach nie będziemy musieli latać z maskami na mordach, bo wiadomo (chyba) raczej jest, że tego zmutowanego przez żydowski biolab. wirusa nie zlikwidowano.

  Proste?, jeśli nie, to proszę pytać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.