Biznes liczy na dalsze uelastycznienie prawa pracy

Opublikowano: 27.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 17

Konfederacja Lewiatan, czyli jedna z najbardziej wpływowych organizacji polskich przedsiębiorców, nie zauważa żadnych rewolucyjnych zmian dokonywanych w ramach „Tarczy antykryzysowej”. Według niej tak naprawdę już teraz w Kodeksie pracy istnieje możliwość obniżki wynagrodzeń i redukcji czasu pracy. Co więcej, biznesmeni liczą w przyszłości na dalszą redukcję praw przysługujących pracownikom.

W środę parlament może przegłosować czwartą część „Tarczy antykryzysowej” przygotowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego. Jej zapisy wzbudziły dużo emocji wśród społeczeństwa, bo uderzają one bardzo mocno w prawa pracowników. Dają bowiem możliwość obniżki pensji oraz skrócenia czasu pracy nawet na rok, a także umożliwią przedsiębiorcom pozyskiwanie finansowania ze środków zgromadzonych w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podobnych obiekcji nie ma jednak lobby biznesowe. Prezes Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki twierdzi, że chociażby redukcja czasu pracy nie jest rewolucyjnym rozwiązaniem, bo „w tej czy w innej formie” takie rozwiązanie już znajduje się w Kodeksie pracy. Miało ono zostać wprowadzone do niego przy okazji międzynarodowego kryzysu finansowego rozpoczętego w 2008 roku.

Witucki dostrzega z tego tytułu pewne zagrożenie choćby dla wysokości świadczeń społecznych (w tym chociażby emerytalnych), ale jego zdaniem „jest to narzędzie, dla tych przedsiębiorców, którzy ze względu na brak zamówień staną przed koniecznością zwolnień i zamknięcia firm”.

Przede wszystkim szef jednej z największych polskich organizacji pracodawców narzeka na brak oczekiwanego przez lobby biznesowe poziomu elastyczności takich rozwiązań. Witucki uważa, że w kolejnych miesiącach kryzys spowodowany koronawirusem może być jeszcze bardziej odczuwalny, dlatego pracodawcy powinni na przykład otrzymać możliwość wprowadzenia blisko dwuletnich kont czasu pracy. Stąd też docelowo przedsiębiorcy chcą jeszcze większej elastyczności w zakresie konieczności przestrzegania praw pracowniczych.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o