Bitwa pod Verdun „za mało międzynarodowa”

Opublikowano: 25.03.2019 | Kategorie: Edukacja, Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1277

Francuski program nauczania w liceach w przyszłym roku szkolnym nie będzie obejmował Bitwy pod Verdun, czyli jednej z kluczowych i najbardziej krwawych batalii z czasów I wojny światowej. Zamiast tego uczniowie zapoznają się lepiej z Bitwą nad Sommą, ponieważ ma ona być „bardziej międzynarodowa” z powodu udziału w niej między innymi brytyjskich, kanadyjskich czy australijskich żołnierzy.

Wyższa Rada Programowa przy francuskim Ministerstwie Edukacji Narodowej postanowiła, że uczniowie klas licealnych od roku szkolnego 2019/2020 nie będą już uczyć się o Bitwie pod Verdun, która była ważnym zwycięstwem armii francuskiej w czasie I wojny światowej. Triumf ten musi jednak ustąpić wydarzeniom z Bitwy nad Sommą, w której poza Francuzami brali udział również żołnierze z kilku innych państw, dlatego uznano ją za „bardziej międzynarodową”.

Krytycy takiego rozwiązania tacy jak burmistrza Verdun i radny departamentu Samuel Hazard twierdzą, że jest to „druga śmierć dla żołnierzy”, którzy brali udział w tej najbardziej krwawej batalii I wojny światowej. Radny powiatu Claude Leonard właśnie w Verdun widzi z kolei piętno tamtego konfliktu, podczas gdy nad Sommą podobna atmosfera nie jest w ogóle odczuwalna.

Specjalne oświadczenie w sprawie decyzji francuskiego resortu edukacji wydał Jean Rottner, centroprawicowy prezydent regionu Grand Est. Jego zdaniem Verdun nie jest zwykłym wydarzeniem historycznym, lecz swego rodzaju miejscem pamięci, symbolizującym zarówno dawną francusko-niemiecką rywalizację, jak i pojednanie obu narodów. Jednocześnie Rottner wezwał francuskich i niemieckich historyków do mobilizacji przeciwko zmianie programu nauczania.

Na podstawie: Valersactuelles.com, Bvoltaire.fr
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Tallis Keeton
Użytkownik
Tallis Keeton

e, a nie mogą po prostu uczyć o obu bitwach? :D