Bioetycy z UofT zalecają udostępnienie biednym eutanazji

Opublikowano: 17.05.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1871

Wraz ze wzrostem poparcia dla wspomaganego samobójstwa w Kanadzie, pomimo rozdzierających serce opowieści o tym, że biedni i niepełnosprawni wybierają śmiercionośne zastrzyki z desperacji, jesteśmy świadkami wyłaniania się prawdziwie postchrześcijańskiej kultury. W nagłówku brytyjskiego magazynu „The Spectator” w zeszłym roku pytano, „Dlaczego Kanada dokonuje eutanazji biednych?”. Wydaje się, że odpowiedź niektórych bioetyków brzmi – „Cóż, dlaczego nie?”.

W rzeczywistości nowy artykuł dwóch bioetyków z University of Toronto (Kanada) pokazuje, że eutanazja biednych powinna być społecznie akceptowalna. Kayla Wiebe, doktorantka filozofii, i bioetyk Amy Mullin, profesor filozofii, napisali w „Journal of Medical Ethics”, że: „Niedopuszczalne jest zmuszanie ludzi, którzy już znajdują się w niesprawiedliwych warunkach społecznych, do czekania, aż te warunki społeczne się poprawią zdani na łaskę publicznej dobroczynności. Podejście redukcji szkód uznaje, że zalecane rozwiązanie jest z konieczności rozwiązaniem niedoskonałym: »mniejszym złem«”.

„Przerażające historie Kanadyjczyków szukających wspomaganego samobójstwa, ponieważ nie mogą uzyskać pomocy społecznej, której potrzebują, to »najgorsze scenariusze«” – piszą bioetycy. Jednym ze sposobów reagowania na te przypadki jest… „No cóż, najwyraźniej pomoc medyczna w umieraniu nie powinna być dla nich niedostępna” – powiedział Mullin w wywiadzie. „Po prostu uważamy, że ludzie mogą sami decydować o tym, czy ich życie jest warte życia, i powinniśmy to uszanować”.

Wiebe i Mullin odrzucają pogląd, że okoliczności, które zmuszają Kanadyjczyków do samobójstwa, są wymuszone, a odmowa zabicia ich na żądanie „oznacza utrwalanie ich cierpienia”. Ich zdaniem najlepsze „podejście do redukcji szkód” oznaczałoby, że „najmniej szkodliwym rozwiązaniem jest udostępnienie MAiD”.

Kiedy po redefinicji samobójstwo i śmiercionośne zastrzyki zostały uznane za „pomoc medyczną” lub wręcz za „opiekę zdrowotną” – bioetycy piszą teraz, że samobójstwo to „redukcja szkód”, a oferowanie samobójstwa osobom znajdującym się w trudnych warunkach społecznych jest „drogą naprzód”. Według Wiebe: „Wszystkie opcje na stole są naprawdę tragiczne, ale najmniej szkodliwym rozwiązaniem jest umożliwienie ludziom, którzy są kompetentni do podejmowania decyzji, dostępu do tego wyboru, nawet jeśli jest on okropny”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: LifeSiteNews.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 17.05.2023 12:11

    Jeśli dopuszcza się do głosu ludzi, którzy dążą do likwidacji rodziny jako elementu szkodliwego, niewygodnego, kosztownego.
    Jeśli w tym samym czasie wprowadzona jest na pełną skalę korporacyjna pauperyzacja społeczeństw, to co robią ludzie?
    Zamiast uciąć łeb hydrze zanim będzie za późno, poproszą o zastrzyk:)
    zdumiewa mnie ludzka głupota i brak wyobraźni, smutne.

  2. KubaD. 17.05.2023 13:52

    @emigrant001
    Mam wrażenie, że to dopiero niewinny początek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.