Biden wstrzymuje dostawy broni dla Arabów

Opublikowano: 29.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1769

Nowy amerykański prezydent Joe Biden od tygodnia zajmuje się głównie odwracaniem decyzji podjętych przez swojego poprzednika. Tym razem w ramach przeglądu dotychczas podpisanych umów wstrzymał on dostawy broni do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tymczasowe zamrożenie transakcji, według nowej administracji Białego Domu, nie jest niczym szczególnym. Każdy prezydent chce bowiem posiąść dokładne informacje dotyczące najważniejszych umów podpisanych przez swojego poprzednika. Urzędnicy podlegli Bidenowi twierdzą zresztą, że ostatecznie większość z porozumień i takie zostanie zrealizowanych.

Przynajmniej na razie Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mogą jednak liczyć na dostawy sprzętu wojskowego ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi głównie o sprzedaż precyzyjnej amunicji do Rijadu, a także myśliwców F-35 do Abu Zabi. Umowa USA z Emiratami jest przy tym elementem porozumienia dotyczącego nawiązania przez ten kraj stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Tak naprawdę realizacja zamówień złożonych przez państwa arabskie nie jest pewna. Biden chce bowiem mieć pewność, że sprzęt wojskowy wysłany do wymienionych wyżej państw nie zostanie użyty w krwawej wojnie w Jemenie. Tymczasem obie strony, a zwłaszcza Arabia Saudyjska, są w pełni zaangażowane w jemeński konflikt.

O wojnie w Jemenie w ubiegłym tygodniu mówił nowy sekretarz stanu Antony Blinken. Stwierdził on, że nowa głowa państwa zainteresowana jest zakończeniem amerykańskiego wsparcia dla kampanii prowadzonej przez Saudyjczyków. Sprawa ta ma więc zostać rozwiązana w „bardzo krótkim czasie”.

Nie do końca wiadomo ile warte są kontrakty podpisane jeszcze podczas prezydentury Donalda Trumpa. Dziennik „The Wall Street Journal” twierdzi, że kontrakt USA i ZEA opiewa na blisko 23 mld dolarów, bo tyle Abu Zabi ma zapłacić Waszyngtonowi za myśliwce odrzutowe F-35, drony Reaper i różne rodzaje amunicji.

Na podstawie: WSJ.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.