Białoruska opozycja protestuje przeciw integracji z Rosją

Opublikowano: 22.12.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1409

Protest białoruskiej opozycji przeciwko pogłębieniu integracji z Rosją odbył się w sobotę w centrum Mińska bez incydentów i zatrzymań. To drugi dzień protestów białoruskiej opozycji przeciwko spotkaniu prezydentów Białorusi i Rosji, Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina, w Petersburgu. Akcja odbyła się na Placu Oktiabrskim w centrum Mińska.

Przedwczoraj wieczorem na Placu Oktiabrskim przed Pałacem Republiki odbył się podobny nieuzgodniony z władzami protest. Według policji uczestniczyło w nim około 1,6 tys. osób. Funkcjonariusze organów ścigania nikogo nie aresztowali, ale ostrzegali obywateli przed odpowiedzialnością administracyjną za udział w niesankcjonowanym masowym zgromadzeniu.

W Mińsku w dniach 7-8 grudnia odbyły się podobne protesty. Jeden z aktywistów przekazał rosyjskiej ambasadzie za pośrednictwem milicjanta rezolucje protestujących. W dokumencie wyrażono kategoryczny sprzeciw przeciwko pogłębieniu integracji z Rosją, odmowę uznania dokumentów, które mogą podpisać prezydenci Rosji i Białorusi, a także apel do społeczności międzynarodowej o nieuznanie przyszłych umów w sprawie integracji.

Utworzenie Państwa Związkowego było właściwą decyzją, ale zdecydowana większość zadań nie została zrealizowana – powiedział podczas corocznej konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 19 grudnia, prezydent Rosji Władimir Putin. „Rosja nie będzie dotować gospodarki Białorusi obniżeniem cen gazu, byłaby to dziwna sytuacja w obliczu nieskończonej budowy Państwa Związkowego z Rosją” – zaznaczył. „Sprzedajemy wszystko Białorusi bezcłowo. To po pierwsze. Po drugie – w odniesieniu do naszej sprzedaży nośników energii, w tym gazu do Europy i na Białoruś. Białoruś ma najniższe ceny, jakie tylko są możliwe dla naszych zagranicznych partnerów – jest to 127 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych. Europie sprzedajemy za 200 dolarów. Rentowność dla Gazpromu ze sprzedaży Europie i Białorusi (MOEX: GAZP) różni się czterokrotnie” – podkreślił Putin.

8 grudnia prezydencji Rosji i Białorusi wymienili się gratulacyjnymi telegramami z okazji 20. rocznicy podpisania traktatu o utworzeniu państwa związkowego. „Historyczna decyzja o zawarciu tego ważnego porozumienia odzwierciedla wzajemne pragnienie zacieśnienia stosunków rosyjsko-białoruskich w oparciu o wielowiekowe tradycje braterskiej przyjaźni, kulturowe i duchowe przywiązanie” – podkreślił na „Telegramie” Władimir Putin.

„Dokument ten podniósł stosunki białorusko-rosyjskie oparte na wielowiekowej przyjaźni, bliskości losów historycznych i wspólnocie żywotnych interesów naszych narodów na poziom prawdziwego sojuszu i strategicznego partnerstwa” – pisał z kolei na „Telegramie” prezydent Białorusi. Alaksandr Łukaszenka zauważył, że Białoruś i Rosja wiele osiągnęły: koordynują działania na arenie międzynarodowej, wspólnie wzmacniają zdolności obronne i wzajemnie się uzupełniają w gospodarce. Dodał, że utworzono wspólną przestrzeń humanitarną, społeczną, kulturalną i edukacyjną, obywatele obu krajów nie mają granic, wiz i ceł.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 03.01.2020 17:57

    Za czyje pieniadze? Byl jeden majdan na Ukrainie czy teraz szykujom 2 na Bialorusi,

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.