Białoruska opozycja chce stworzyć partię

Opublikowano: 02.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 550

Ruszyły prace przygotowawcze przed utworzeniem partii „Wmiestie” byłego kandydata na urząd prezydenta Białorusi Wiktara Babaryki i członka prezydium Rady Koordynacyjnej opozycji Marii Kolesnikowej – oświadczyła polityk w rozmowie ze Sputnikiem.

„Prace przygotowawcze ruszyły” – powiedziała Kolesnikowa, zauważając, że o szczegółach w sprawie politycznego zjednoczenia dowiemy się na konferencji prasowej w środę.

Według Kolesnikowej bardzo trudno zarejestrować na Białorusi partię polityczną. „To bardzo trudne, w ciągu ostatnich dwudziestu lat na Białorusi nie zarejestrowano żadnej partii, ale my kroczymy własną drogą. My przez ostatnie trzy i pół miesiąca, nie bacząc na żadne przeszkody idziemy naprzód, mamy nadzieję, że partia zostanie zarejestrowana” – powiedziała Kolesnikowa.

Zapytano ją też o to, jaki będzie udział Babaryki w pracach partii. „Kiedy wyjdzie na wolność” – odpowiedziała Kolesnikowa, uchylając się od dalszych komentarzy i odpowiedzi na pytanie o to, czy partia będzie miała jednego lidera czy kilku.

Wcześniej przedstawiciele białoruskiej opozycji, odrzucający wyniki wyborów, ogłosili utworzenie rady koordynacyjnej zajmującej się tzw. tranzytem władzy. Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła w związku z tym sprawę karną z artykułu przewidującego pięć lat kolonii karnej. Jak oświadczył resort, działalność Rady Koordynacyjnej ma na celu zagarnięcie władzy i zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Białorusi.

Członkowie prezydium Rady Koordynacyjnej wzywani są na przesłuchania do Komitetu Śledczego w charakterze świadków. Rada Opozycyjna twierdzi, że wszystkie wyznaczone przez nich cele i metody są legalne, oparte na konstytucji republiki.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.