Białorusini łatwiej pojadą do Polski?

Opublikowano: 04.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 513

Unia Europejska powinna poruszyć kwestię zniesienia wizy dla obywateli Białorusi – powiedział w wywiadzie dla telewizji Biełaruś-1 Walery Woroniecki, przewodniczący komisji spraw międzynarodowych niższej izby białoruskiego parlamentu.

Białoruś i UE przygotowują się do podpisania umowy w sprawie uproszczenia procedur wydawania wiz obywatelom Białorusi – decyzja o podpisaniu umowy została zatwierdzona przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę 20 września. „Podpisanie takiej umowy świadczy o większej otwartości UE na rozszerzenie współpracy z Białorusią” – dodał Woronecki.

Jego zdaniem pozwoli to na zintensyfikowanie współpracy biznesowej, projektów i programów w sferze kultury i porozumienia, a także kontaktów międzyludzkich. „Mowa jedynie (w przygotowanym projekcie porozumienia wizowego – red.) o zmniejszeniu kosztów wiz z 60 do 35 euro. Musimy uwzględnić, że strona białoruska już dawno zdecydowała, że obywatele UE mogą odwiedzać nasz kraj bez wiz. Dlatego w rzeczywistości jesteśmy bardziej otwartym krajem i, szczerze mówiąc, spodziewałbym się, że UE poruszy kwestie nie zmniejszenia kosztów wiz, ale anulowania ich dla obywateli Białorusi” – powiedział szef komisji parlamentarnej.

Zwrócił też uwagę, że spośród krajów WNP Białoruś otrzymuje najwięcej wiz do państw unijnych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców i ma najmniej odrzuconych wniosków. „Pod względem dokumentów normatywnych UE mamy wszelkie podstawy ku temu, aby mieć ruch bezwizowy z UE. Sądzę, że Unia Europejska powinna podejść do tego poważnie” – podkreślił białoruski polityk.

Była szefowa przedstawicielstwa UE na Białorusi Andrea Victorin powiedziała wcześniej, że umowa wizowa z UE ma zostać podpisana podczas wizyty w Mińsku Federici Mogherini, zaplanowanej na 4-5 września w ramach Forum „Bezpieczeństwo Europejskie: odejść od krawędzi otchłani”. Jednak podróż szefowej unijnej dyplomacji na Białoruś została przeniesiona na inny termin.

Zdjęcie: Charly_7777 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.