Białoruś zamyka ambasadę w Izraelu

Opublikowano: 08.01.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Białoruś zamyka ambasadę w Izraelu w odpowiedzi na takie samo działanie Tel Awiwu, głosi komentarz rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi Dmitrija Mironczyka.

„Zwykła praktyka dyplomatyczna jest taka, że na zamknięcie ambasady odpowiada się w analogiczny sposób. Z żalem zmuszeni jesteśmy potwierdzić, że w związku z decyzją Izraela o zamknięciu ambasady w Mińsku Białoruś, kierując się zasadą wzajemności, także zmuszona jest przedsięwziąć szereg kroków w kierunku zakończenia działalności swojej misji dyplomatycznej w Tel Awiwie” – powiedział Mironczyk.

Z kolei rzecznik MSZ Izraela Emmanuel Nachszon wyjaśnił RIA Nowosti, że decyzja o zamknięciu ambasady w Mińsku podyktowana została oszczędnościami budżetowymi. Według jego słów, misja dyplomatyczna zakończy swoją działalność w ciągu 2016 roku, jednak dokładnej daty na razie nie podano.

Przedstawiciel MSZ Białorusi również powiedział, że decyzja Izraela o zamknięciu ambasady jest błędem.

Z emocjonalną krytyką zamknięcia ambasady wystąpił były szef MSZ Izraela Awigdor Liberman. Rosyjskojęzyczny parlamentarzysta kierujący opozycyjną partią „Nasz dom Izrael”, nazwał tę decyzję „splunięciem w twarz całej rosyjskojęzycznej diasporze”, a powoływanie się na oszczędność – „po prostu śmiesznym”.

„W Izraelu mieszka około 130 tysięcy repatriatów z Białorusi, oni potrzebują usług izraelskiej ambasady w Mińsku. Wielu z nich ma tam przyjaciół, krewnych. Aby wyrobić jakiś dokument, muszą teraz jechać do Moskwy, albo do Kijowa. Ci, którzy zamierzają dokonać repatriacji do Izraela, ci, którzy uczestniczą w różnych projektach młodzieżowych… będą zmuszeni zwrócić się po usługi konsularne do ambasad Izraela w innych państwach” – napisał polityk na “Facebooku”.

Według jego danych, ambasada w Mińsku kosztuje skarb państwa mniej więcej cztery miliony szekli rocznie, czyli nieco ponad milion dolarów. „W ogromnym budżecie państwa nie znalazło się czterech milionów szekli??!!” – pyta były szef MSZ.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o