Białoruś zamyka ambasadę w Izraelu

Opublikowano: 08.01.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 435

Białoruś zamyka ambasadę w Izraelu w odpowiedzi na takie samo działanie Tel Awiwu, głosi komentarz rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi Dmitrija Mironczyka.

„Zwykła praktyka dyplomatyczna jest taka, że na zamknięcie ambasady odpowiada się w analogiczny sposób. Z żalem zmuszeni jesteśmy potwierdzić, że w związku z decyzją Izraela o zamknięciu ambasady w Mińsku Białoruś, kierując się zasadą wzajemności, także zmuszona jest przedsięwziąć szereg kroków w kierunku zakończenia działalności swojej misji dyplomatycznej w Tel Awiwie” – powiedział Mironczyk.

Z kolei rzecznik MSZ Izraela Emmanuel Nachszon wyjaśnił RIA Nowosti, że decyzja o zamknięciu ambasady w Mińsku podyktowana została oszczędnościami budżetowymi. Według jego słów, misja dyplomatyczna zakończy swoją działalność w ciągu 2016 roku, jednak dokładnej daty na razie nie podano.

Przedstawiciel MSZ Białorusi również powiedział, że decyzja Izraela o zamknięciu ambasady jest błędem.

Z emocjonalną krytyką zamknięcia ambasady wystąpił były szef MSZ Izraela Awigdor Liberman. Rosyjskojęzyczny parlamentarzysta kierujący opozycyjną partią „Nasz dom Izrael”, nazwał tę decyzję „splunięciem w twarz całej rosyjskojęzycznej diasporze”, a powoływanie się na oszczędność – „po prostu śmiesznym”.

„W Izraelu mieszka około 130 tysięcy repatriatów z Białorusi, oni potrzebują usług izraelskiej ambasady w Mińsku. Wielu z nich ma tam przyjaciół, krewnych. Aby wyrobić jakiś dokument, muszą teraz jechać do Moskwy, albo do Kijowa. Ci, którzy zamierzają dokonać repatriacji do Izraela, ci, którzy uczestniczą w różnych projektach młodzieżowych… będą zmuszeni zwrócić się po usługi konsularne do ambasad Izraela w innych państwach” – napisał polityk na “Facebooku”.

Według jego danych, ambasada w Mińsku kosztuje skarb państwa mniej więcej cztery miliony szekli rocznie, czyli nieco ponad milion dolarów. „W ogromnym budżecie państwa nie znalazło się czterech milionów szekli??!!” – pyta były szef MSZ.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.