Białoruś szuka alternatywnych dostaw ropy

Opublikowano: 01.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1367

Przez ostatnie dwa dni prezydenci Białorusi i Rosji, Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin, toczyli kolejne telefoniczne rozmowy na temat pogłębienia integracji obu państw w ramach Związku Białorusi i Rosji. Według oficjalnych komunikatów do uzgodnienia pozostało już tylko kilka kwestii, a wśród nich sprawa dostaw ropy. Właśnie dlatego nasz wschodni sąsiad zaczyna poszukiwanie alternatywnego źródła dostaw tego surowca.

Przedwczoraj białoruski wicepremier Dzmitry Krutoj powiedział państwowym mediom, że w kwestii zacieśnienia białorusko-rosyjskiej współpracy pozostało jeszcze kilka nieuzgodnionych spraw. Wśród nich wymienił przede wszystkim dostawy ropy i gazu oraz podatki. Ponadto Białoruś i Rosja uzgodniły, że nie powstanie wspólna waluta obowiązująca w obu państwach, natomiast pozostałe kwestie miały stać się tematem rozmów telefonicznych Łukaszenki i Putina.

Przedwczoraj i wczoraj obaj przywódcy rozmawiali ze sobą, lecz najwyraźniej wciąż nie doszli do porozumienia. Tymczasem Białoruś wciąż nie ma podpisanej nowej umowy na dostawy ropy naftowej, dlatego Łukaszenka spotkał się wczoraj z kierownictwem białoruskiego sektora petrochemicznego. W trakcie rozmów nakazał on koncernowi Biełnieftiechim zakończenie odpowiednich rozmów, a także poszukiwanie alternatywnych źródeł dostaw na najbliższych kilka dni.

Chodzi przede wszystkim o możliwość pozyskania ropy naftowej z portów znajdujących się nad Morzem Bałtyckim, oraz na rewers tego surowca za pośrednictwem rurociągu Przyjaźń. Tego ostatniego manewru Łukaszenka nie wykluczał już w ubiegłym tygodniu, gdy mówił o możliwości przestawienia dwóch z trzech nitek rurociągu naftowego, dzięki czemu Białoruś otrzymałaby dostawy ropy z łotewskiego portu Windawa.

Na podstawie: Belta.by, Sb.by
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.