Białoruś sprowadza kolejnych migrantów z Bliskiego Wschodu

Opublikowano: 23.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 963

Trwa wojna hybrydowa na wschodniej granicy Polski, która zarazem jest wschodnią granicą Unii Europejskiej. Białoruś zrealizowała swoje wcześniejsze groźby i zaczęła sprowadzać migrantów z Bliskiego Wschodu, których następnie przekierowuje do Polski. Teraz otworzyła nowe szlaki migracyjne i niewykluczone, że wkrótce nasili atak.

W związku z trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, w 115 miejscowościach na Podlasiu i 68 miejscowościach w województwie lubelskim wprowadzono stan wyjątkowy. Celem jest uszczelnienie granicy, przez którą Białoruś próbuje przerzucić migrantów do Polski. Dane Straży Granicznej mówią same za siebie – od sierpnia udaremniono 7641 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Dla porównania, w lipcu były to 242 przypadki, w czerwcu – 77 przypadków, a na początku roku zaledwie kilka incydentów.

Polskie władze same przyznają, że mamy do czynienia z wojną hybrydową. Prezydent Andrzej Duda powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Białoruś prowadzi atak hybrydowy przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Z drugiej strony, prezydent Aleksander Łukaszenka już pod koniec maja groził złagodzeniem kontroli na granicy w zakresie nielegalnej migracji i przemytu narkotyków.

Teraz władze Litwy wskazują, że Białoruś otwiera nowe szlaki migracyjne do Unii Europejskiej. “Oni próbują wykorzystać sytuację w Afganistanie i, o ile wiemy, mają już nowy system bezwizowy dla Pakistanu, Iranu, RPA i Egiptu” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė. Litwa, do której z Białorusi przedostało się w 2021 r. ponad 4,1 tys. migrantów, mówi o „hybrydowej agresji”.

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od przechwycenia samolotu linii lotniczych Ryanair tuż przy granicy z Litwą. Maszyną podróżował opozycjonista Roman Protasiewicz, który został aresztowany i oskarżony o planowanie “masakry i krwawej rebelii” na Białorusi. UE nałożyła sankcje na reżim, a ten postanowił się zemścić.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o