Białoruś kupi ropę z Polski?

Opublikowano: 21.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 904

Mińsk i Warszawa mogą wkrótce dojść do porozumienia w sprawie wspólnych projektów w zakresie dostaw ropy naftowej do białoruskiej rafinerii ropy, powiedział białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej.

W piątek białoruski minister spraw zagranicznych przeprowadził rozmowy z polskim odpowiednikiem Jackiem Czaputowiczem i komisarzem polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim w formie wideokonferencji.

„Z panem Naimskim rozmawialiśmy, zgodnie z instrukcjami prezydenta, o dywersyfikacji dostaw energii z udziałem strony polskiej. Rozmawialiśmy o konkretnych projektach. Rozumiemy, że należy iść naprzód. A wyniki można osiągnąć w najbliższej przyszłości” – powiedział minister dziennikarzom po rozmowach.

Makiej nie mówił o możliwych rozmiarach dostaw surowców i warunkach. „Jeśli chodzi o rozmiary, terminy i wszelkie dane liczbowe, lepiej porozmawiać z odpowiednimi ekspertami” – powiedział.

Od końca 2019 roku Moskwa i Mińsk nie były w stanie uzgodnić długoterminowych kontraktów naftowych z powodu różnic cenowych. W związku z tym białoruski rząd poinformował, że rozważa alternatywne dostawy ropy z Ukrainy, Polski, krajów bałtyckich, Kazachstanu i Azerbejdżanu. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wcześniej poinformował również, że Mińsk analizuje wraz z Polską opcje dostawy ropy amerykańskiej i saudyjskiej przez port w Gdańsku, a następnie rurociągiem na Białoruś. Jednocześnie Mińsk widzi możliwość uruchomienia rewersu w rurociągu naftowym „Przyjaźń”, przez który rosyjska ropa trafia do zachodnich konsumentów.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o