Białoruś daje obywatelstwo. Komu?

Opublikowano: 17.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1192

To na razie tylko inicjatywa poselska. Jednak złożył ją dość poważny polityk, a białoruskie źródła zapewniają, że szansa na procedowanie tej inicjatywy w parlamencie białoruskim jest niemal stuprocentowa. Pytanie – czy przybierze ona formę obowiązującego aktu prawnego?

Ze wspomnianą inicjatywą wystąpił Oleg Hajdukiewicz, przewodniczący Partii Liberalno-Demokratycznej. Zaproponował, by obywateli Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich obowiązywała uproszczona procedura otrzymywania białoruskiego obywatelstwa.

„Podjęliśmy decyzję wnieść pod obrady parlamentu projekt o otrzymywaniu w uproszczonej procedurze otrzymania obywatelstwa [Białorusi – przyp. red.] dla obywateli Ukrainy, państw bałtyckich i Polski. Projekt będzie wniesiony do parlamentu i będzie procedowany we wrześniu”, powiedział Oleg Hajdukiewicz. Dodał też, że w tej inicjatywie idzie o to, by oddzielić poglądy rządów na temat Białorusi od poglądów zwykłych obywateli. „Chodzi o to, że chcemy dokładnie rozdzielić rządy tych krajów, które prowadzą antybiałoruską i antyeuropejską politykę przeciwko swoim własnym obywatelom od ludzi, którzy dobrze odnoszą się do Białorusi, chcą z nami handlować, spotykać się, żyć”, dodał białoruski polityk.

Inicjatorzy projektu uważają, że będzie on sprzyjał rozwojowi relacji miedzy społeczeństwami sąsiednich krajów i Białorusi, ponieważ, jak cytuje portal sputnik.by „rządy przychodzą i odchodzą, a narody pozostają”.

Procedura dyskusji nad projektem wyglądać będzie tak, że na razie otrzymali go członkowie parlamentarnej komisji ds. zagranicznych, by przygotowali dokument do wrześniowej sesji parlamentu, na której będzie poddany dyskusji.

Hajdukiewicz zwrócił uwagę, że w projekcie są przewidziane sprawy bezpieczeństwa państwa, by „naszym prawem nie posługiwali się nasi nieprzyjaciele. Chcemy żyć w spokojnym i pokojowym kraju”, mówił przewodniczący LDP. Według słów polityka, w tej sprawie zwróciły się już dziesiątki obywateli sąsiednich krajów.

To kolejna, po zniesieniu wiz dla Polski i krajów bałtyckich, inicjatywa Białorusi, którzy upraszcza relacje między Białorusią a jej sąsiadami. Oczywiście pozostaje jeszcze wiele pytań. Czy obywatelstwo Białorusi wyklucza pozostawanie przy swoim poprzednim obywatelstwie? Jak zareagują władze krajów, których obywatele zechcą mieć białoruskie obywatelstwo? Obywatelstwo to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Co zatem np. z obowiązkiem służby wojskowej, płaceniem podatków, meldunkiem itp. Na część z nich zapewne otrzymamy odpowiedzi na wrześniowej sesji białoruskiego parlamentu.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Zdjęcie: Facebook.com
Źródło: Strajk.eu

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 17.07.2022 18:23

    Inicjatywa dobra ale Bialorus nie ma nic do zaoferowania Polakowi. Mysle ze wieksze zainteresowanie byloby w odwrotnej sytuacji, rozdawania polskiego obywatelstwa Biorusinom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.