Białoruś chce żyć w dobrych stosunkach z Rosją i Zachodem

Opublikowano: 23.04.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 706

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko zapowiedział, że nie chce pogorszenia relacji ani z Zachodem, ani z Rosją. Dodał przy tym, iż Rosja jest najważniejszym partnerem handlowym Białorusi, a ponadto stosunek państw zachodnich wobec jego osoby jest niezmienny i tym samym nieprzychylny.

Łukaszenko spotkał się w czwartek z gubernatorem rosyjskiego obwodu niżnonowogrodzkiego Walerijem Szancewem. Z tej okazji w wypowiedzi dla mediów stwierdził, że niektóre wiodące rosyjskie media często krytykują białorusko-rosyjskie relacje, choć w tych kwestiach prowadzone są konstruktywne rozmowy. Według białoruskiego prezydenta najbardziej krzywdzące są opinie, jakoby któraś ze stron dopuszczała się oszustw, lub też Białoruś musiała w niektórych sprawach żebrać o cokolwiek.

Tymczasem prezydent Białorusi twierdzi, że Białoruś i Rosja znają się od dziesięcioleci, dlatego zawarte niedawno obustronne porozumienie gazowe jest kompromisem. Dodatkowo rosyjskie części i surowce w różnych gałęziach gospodarki białoruskiej stanowią od 30 do 90 proc. komponentów, a 10 mln Rosjan jest zatrudnionych w fabrykach dostarczających Białorusi różnego rodzaju produktów. Stąd naturalnym jest, iż oba państwa łączą poważne więzy ekonomiczne.

Białoruski przywódca podkreślił, że rosyjski rząd ma strategiczne podejście do relacji z jego krajem i z tego powodu nie jest to jednostronna gra. Tym niemniej część rosyjskich mediów i elit krytykuje zbliżenie Białorusi z Zachodem, mimo niezmiennego stosunku świata euroatlantyckiego do samej postaci Łukaszenki. On tymczasem musi brać pod uwagę fakt, iż Białoruś leży w centrum Europy i dlatego nie może pozwolić sobie na złe relacje z żadną z wymienionych stron.

Łukaszenko wystąpił również w obronie nauczania języka białoruskiego, ponieważ w Rosji pojawiają się głosy o celowym marginalizowaniu roli języka rosyjskiego. Prezydent Białorusi podkreślił jednak, że w jego kraju na co dzień używa się języka rosyjskiego, dlatego nie rozumie wyrzutów z powodu posiadania przez Białorusinów ich własnej mowy.

Na podstawie: eng.belta.by
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.