Białoruś chce zapobiec III wojnie światowej

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 465

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej, przemawiając na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wezwał kraje świata do podpisania deklaracji o odmowie rozmieszczenia rakiet pośredniego zasięgu. Nagranie z jego przemówienia zostało opublikowane na kanale ONZ na „YouTube”.

„W sierpniu przestał obowiązywać „Traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”, porozumienie, które było jednym z najważniejszych elementów nowoczesnej architektury rozbrojenia i symbolem końca zimnej wojny. Powstało realne zagrożenie pojawienia się takich pocisków z czasem lotu kilku minut w różnych regionach świata, w tym w Europie” – powiedział Makiej.

Według niego dlatego Białoruś opowiada się za pilnymi działaniami mającymi na celu zachowanie dorobku traktatu INF na kontynencie europejskim. Mińsk proponuje jak najszybsze rozpoczęcie prac nad przygotowaniem projektu deklaracji.

„Nasz kraj proponuje natychmiastowe rozpoczęcie prac nad przygotowaniem projektu deklaracji. Wzywamy państwa po obu stronach Atlantyku, które nie są obojętne na los ludzkości, do wsparcia nas w tym przedsięwzięciu” – powiedział minister spraw zagranicznych Białorusi.

Makiej przypomniał, że Białoruś jest pełnoprawnym członkiem „Traktatu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”, nie wycofała się z niego i nie zamierza produkować ani rozmieszczać tych pocisków, jeśli nie będą zagrażać bezpieczeństwu kraju.

Propozycja Białorusi wpisuje się w ogólną logikę potrzeby unikania konfrontacji i wznowienia szerokiego dialogu na temat kluczowych kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa. Uładzimir Makiej oświadczył, że Białoruś konsekwentnie opowiada się za nowym procesem negocjacyjnym analogicznym do procesu helsińskiego, który stabilizowałby stosunki międzynarodowe, wzmocniłby dialog międzynarodowy i zwiększyłby przewidywalność.

Minister spraw zagranicznych Białorusi uważa, że ​​następny rocznicowy szczyt ONZ nie powinien być kolejnym wydarzeniem protokolarnym, a światowi przywódcy muszą zapobiegać zagrożeniu globalnym konfliktem. W przeciwnym razie „złowieszczy duch III wojny światowej może stać się rzeczywistością” – zaznaczył Uładzimir Makiej.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o