Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Opublikowano: 11.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1094

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opowiedział się za współpracą z państwami Unii Europejskiej. O czym świadczy takie stanowisko białoruskich władz?

Łukaszenko zgromił swoich ministrów za myślenie o międzynarodowym biznesie pod kątem ograniczenia się do współpracy jedynie z krajami przyjaźnie nastawionymi do Białorusi. Nawet w warunkach sankcji UE wobec Białorusi Łukaszenko wezwał do współpracy z Unią Europejską. „Nigdy nie powinniśmy porzucać Unii Europejskiej. To nasz najbliższy sąsiad. Według mnie, połowa przedsiębiorstw pracowała na eksport tam. (…) Musimy z nimi pracować. Emocje polityków odchodzą na drugi plan. Biznes jest biznes. (…) To nienormalne, gdy na całym świecie jest popyt na nawozy mineralne i produkty naftowe, a u nas jest ich nadmiar. A oni [odbiorcy – red.] są dosłownie za płotem. Może jesteśmy niedostatecznie aktywni w promowaniu naszej produkcji?”, mówił Łukaszenko.

Białoruski polityk dodawał też, że należy odejść od agresywnej retoryki i terminologii, stwarzać nowe kanały do wymiany gospodarczej. Przytaczał przykład, że ze strony polskiego biznesu Białoruś otrzymuje sygnały, że jest on zainteresowany w kontaktach ekonomicznych. Mobilizował ministrów do aktywnej pracy z ambasadorami Białorusi, by skoncentrowali się nad zdobywaniem nowych zamówień dla gospodarki białoruskiej.

Wystąpienie Aleksandra Łukaszenki świadczy o kilku rzeczach. Po pierwsze o determinacji Białorusi, by pozostać czymś w rodzaju mostu między Rosją a Zachodem. Sankcje wobec władz białoruskich są słabsze niż wobec Rosji i pozostawiają pewne pole manewru dla różnego rodzaju kontaktów ekonomicznych. Po drugie, takie stanowisko Białorusi dowodzi, że dopóki sytuacja nie stanie się krytyczna, Białoruś nie jest zainteresowana aktywnym uczestnictwem w wojnie na Ukrainie w jakikolwiek sposób. Po trzecie wreszcie, białoruskie władze wysyłają sygnał pod adresem Zachodu, że nie rezygnują z roli pośrednika do ewentualnych kontaktów politycznych z Rosją.

Autorstw: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.