Biali pracownicy w RPA zapowiedzieli strajk

Opublikowano: 04.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 858

Biali pracownicy południowoafrykańskiej firmy petrochemicznej Sasol ogłosili strajk w związku z programem własności akcji, który został zaoferowany tylko i wyłącznie czarnemu personelowi.

Zgodnie z obowiązującymi w RPA zasadami, tamtejsze firmy są zobowiązane do spełnienia wymogów, jeśli chodzi o liczbę czarnych pracowników znajdujących się w gronie współwłaścicieli spółki. Przepis ma na celu odwrócenie skutków apartheidu i w pewnym stopniu zrekompensowanie czarnej części społeczeństwa wieloletnich cierpień i dyskryminacji.

Nie wszyscy są jednak przychylni tym zasadom. Około 6300 białych pracowników utworzyło organizację związkową Solidarity i zapowiedziało strajk. Uważają, że Sasol wykazał się jawną dyskryminacją lojalnego personelu, proponując akcje firmy tylko czarnej części personelu.

Sasol, który jest światowym w liderem w przetwarzaniu węgla i gazu na paliwo, zatrudnia obecnie około 26 tysięcy pracowników. Firma zapowiedziała, że zamierza zwiększyć grono czarnych posiadaczy akcji do co najmniej 25 procent.

Sasol jest w pełni świadomy zapowiadanego strajku, lecz potentat petrochemiczny zachowuje spokój. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że “uruchomione zostaną środki awaryjne, które zminimalizują potencjalne zakłócenia w działalności firmy”. Czyżby po okresie prześladowań czarnych nadszedł czas na odwrócenie ról i przez następne lata to biała część społeczeństwa RPA będzie ofiarą rasizmu?

Autorstwo: ZychMan
Zdjęcie: Pixabay.com (CC0)
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.