Biali pracownicy w RPA zapowiedzieli strajk

Opublikowano: 04.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Biali pracownicy południowoafrykańskiej firmy petrochemicznej Sasol ogłosili strajk w związku z programem własności akcji, który został zaoferowany tylko i wyłącznie czarnemu personelowi.

Zgodnie z obowiązującymi w RPA zasadami, tamtejsze firmy są zobowiązane do spełnienia wymogów, jeśli chodzi o liczbę czarnych pracowników znajdujących się w gronie współwłaścicieli spółki. Przepis ma na celu odwrócenie skutków apartheidu i w pewnym stopniu zrekompensowanie czarnej części społeczeństwa wieloletnich cierpień i dyskryminacji.

Nie wszyscy są jednak przychylni tym zasadom. Około 6300 białych pracowników utworzyło organizację związkową Solidarity i zapowiedziało strajk. Uważają, że Sasol wykazał się jawną dyskryminacją lojalnego personelu, proponując akcje firmy tylko czarnej części personelu.

Sasol, który jest światowym w liderem w przetwarzaniu węgla i gazu na paliwo, zatrudnia obecnie około 26 tysięcy pracowników. Firma zapowiedziała, że zamierza zwiększyć grono czarnych posiadaczy akcji do co najmniej 25 procent.

Sasol jest w pełni świadomy zapowiadanego strajku, lecz potentat petrochemiczny zachowuje spokój. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że “uruchomione zostaną środki awaryjne, które zminimalizują potencjalne zakłócenia w działalności firmy”. Czyżby po okresie prześladowań czarnych nadszedł czas na odwrócenie ról i przez następne lata to biała część społeczeństwa RPA będzie ofiarą rasizmu?

Autorstwo: ZychMan
Zdjęcie: Pixabay.com (CC0)
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o