Bezprecedensowa fala odejść z polskiej armii

Opublikowano: 30.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6151

Jak podaje „Rzeczpospolita”, w roku 2022 mundur zdjęło kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy. Z armią pożegnało się łącznie 8988 żołnierzy zawodowych oraz 7962 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowo już w pierwszym miesiącu roku 2023 z polskiego wojska odeszło ponad 4 tysiące żołnierzy zawodowych.

Jak podaje dziennik, mamy do czynienia z bezprecedensową falą odejść z wojska. Liczba decyzji o zdjęciu munduru wzrosła w roku 2022 o niemal 50% w stosunku do 2021 roku. Tymczasem w samym roku 2021 roku z wojskiem pożegnało się 6165 żołnierzy zawodowych. Był to najgorszy wynik od objęcia rządów w Polsce przez PiS w roku 2015. Warto nadmienić także, iż w tym czasie ze służby zrezygnowało około 5 tys. żołnierzy WOT. Spośród zwolnionych żołnierzy zawodowych aż 1925 (31,2 proc.) nie nabyło uprawnień emerytalnych.

W 2021 r. rzeczywista liczba żołnierzy zawodowych wzrosła zaledwie o 3486 wojskowych i pod koniec roku wyniosła 113 586 żołnierzy. Z informacji MON wynika, że w Wojsku Polskim służy obecnie około 164 tysiące żołnierzy. Warto jednak zwrócić uwagę, że minister Mariusz Błaszczak określa w ten sposób wszystkie osoby „pod bronią”. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że do tej liczby wliczani są wszyscy, którzy zdecydowali się na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, w grupie tej są zatem także studenci uczelni wojskowych oraz ci, którzy zdecydowali się na zaliczenie Legii Akademickiej na cywilnej uczelni. Oznacza to, że wbrew deklaracjom ministra Błaszczaka wzrost stanu osobowego polskiej armii postępuje w wysoce niezadowalającym tempie.

Dane te w kontekście faktu przekazania nieokreślonych, lecz znacznych ilości uzbrojenia na rzecz Ukrainy, stawiają pod znakiem zapytania zdolność operacyjną Wojska Polskiego. W ten sposób Prawo i Sprawiedliwość, partia bodaj najgłośniej deklarująca potrzebę zabezpieczania się przed zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej, doprowadziła do faktycznego rozbrojenia i funkcjonalnego paraliżu polskiego wojska. Mamy więc do czynienia z gigantyczną nieudolnością bądź ordynarną zdradą interesów narodowych.

Źródło: MyslPolska.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. Stanlley 30.01.2023 13:55

  Szacunek dla tych żołnierzy! Mieli odwagę się sprzeciwić tym co pchają do wojny – a równocześnie mają przygotowane samoloty ewakuacyjne! To są bohaterowie prawdziwi – bo ich postawa chroni cywili. Nie łudźcie się – jak wreszcie uda się sprzedawczykom wepchnąć do wojny to cywile będą ginąć masowo – a ci co odeszli z wojska właśnie swoją postawą chronią cywili, opóźniają wojnę a miejmy nadzieję że ich postawa ostudzi sprzedawczyków.

 2. JedynaDroga 30.01.2023 14:42

  @ Stanley resorty siłowe są najprawdopodobniej jedyną siła zdolną przeprowadzić zamach stanu w celu obalenia władzy. Według mnie powinni zostać i zacząć nagłaśniać to co się dzieje w poszczególnych jednostkach. Potrzebny jest silny obóz patriotyczny.

  Co do ochrony ludności cywilnej, jako świadome jednostki sami powinniśmy przygotować się do obrony.

 3. replikant3d 30.01.2023 16:58

  Raczej to drugie. A co się dziwicie? Nikt nie chce być ,,mięskiem armatnim,,

  Stanley , niestety ,,nie ostudzi,, Oni wykonują polecenia swoich mocodawców i sami g…. mogą decydować. ,,Pan każe sługa MUSI,, znasz to?

 4. adambiernacki 30.01.2023 17:04

  JedynaDroga – “resorty siłowe” to hierarchia a ta jest utuczona na sytym status quo lub umoczona w brzydkich układankach.

  Wymachy stanu i rewolucje to utopijna pułapka i przeżytek.

  Jeśli ktoś mógłby przejąć władzę to ja i mnie podobni albo jeszcze bardziej pozbawieni oporów przed krzywdzeniem niewiniątek.

  A żołnierze w sporej części przeszli do różnych tam wotów i teraz żałują skarżąc się na kolejny bajzel.

  Spora część mundurówki ogólnie skorzystała lub skorzysta z lepszych warunków emerytalnych.

  W wojenną historię już praktycznie jesteśmy wepchnięci co było zaplanowane i bez przeszkód jest realizowane.

  Jeśli ktoś coś może zrobić to nie określone struktury

 5. JedynaDroga 30.01.2023 20:11

  Jestem w stanie zaakceptować każde działanie które podkopie skostniałe struktury. Nawet najbardziej dziwaczne i egzotyczne połączenie ideologiczne , byleby miało jasno wytyczone cele i było skuteczne e działaniu.

  @ adambiernacki

  W jaki sposób rozmawiać z psychopatami, którzy mordują nas od tysięcy lat ?

  Tylko z pozycji siły, takie jest moje zdanie.

  Co do resortów siłowych, na blogu poniżej został zamieszczony ciekawy artykuł na temat tego co dzieje się w strukturach straży granicznej.

  http://kresywekrwi.blogspot.com/2022/10/jak-ukraincy-przejmuja-resorty-siowe-w.html?m=1

  W świetle powyższego musimu zdać sobie sprawę, że podobne rzeczy dzieją się także wojsku polskim.

 6. Wolfman 30.01.2023 20:47

  Jedyna droga a co to za mity tajemnicy o tych tysiącach lat?

 7. JedynaDroga 30.01.2023 21:18

  Same najazdy mongołów pochłonęły ponad 40 milionów ludzi. Nie wspominając o wojnach światowych, niezliczonych rewolucjach, lub innych ” przypadkowych ”
  wydarzeniach.

  Umysły psychopatów-morderców-krwawych przywódców,wymagających bezwzględnego posłuszeństwa, przejawiają się w historii naszej planety od tysięcy lat.

  Zastanawiałeś się dlaczego w samej biblii bóg starego testamentu przejawia dokładnie takie cechy jakie zostały opisane przeze mnie w zdaniu powyżej ? W piśmie świętym zostało opisane kilkadziesiąt aktów ludobójstwa.

  Nie dociera do nas, że jesteśmy uczestnikami bardzo krwawego spektaklu.

  Ci źli są świadomi morderczego planu, który realizują od bardzo dawna, z drugiej strony znajdują się niewinne istoty, które nie są w stanie przeanalizować tego jak wielka krzywda została im wyrządzona. Gdyby do nich dotarło automatycznie doszło by do kontr-rewolucji na skalę światową w celu obalenia bestii które nami rządzą.

 8. adambiernacki 30.01.2023 23:24

  Ja wiem jak przejąć władzę i to bez wystrzału i pisałem to już nie raz ale po co mam to robić skoro admin to usunie (bardzo słusznie zresztą)?
  Po co mam mówić skoro otaczają mnie ludzie uszkodzeni, którzy zabijanie uważają za coś nienaturalnego i niewłaściwego albo mają wdrukowane telewizyjne wybuchowe wyobrażenie terroryzmu wraz z jego telewizyjną implikacją personalną?
  Prócz rozmnażania nie ma nic bardziej naturalnego i właściwego niż zabijanie!
  Wynaturzony jest ten który nie zabija wtedy kiedy powinien i kogo powinien czy zabija nie z własnej woli.
  Zabijanie jest czynnością fizjologiczną niezbędną do życia i jeśli ktoś tego nie rozumie toczenie z nim dyskusji lub próba wspólnego działania jest bezcelowe.
  Spaczenie ogółu jest powszechne i próby organizowania czegokolwiek będą skazane na kształt montypythonowskiej groteski.
  Ja uważam podobnie zresztą jak globaliści, że masy ludzkie nie zasługują na życie i uważam, że są absolutnie nie do naprawienia. Różnica jest jedynie taka, że ja dostrzegam także własne spaczenie a oni już nie raczą dostrzec własnej nieprawidłowości skrajnej.

  Dotąd śmiesznie sztucznie zbulwersowane ludziki nie zdołały zutylizować ani jednego spersonalizowanego zagrożenia dla własnego jestestwa. Nie zdołały, ponieważ są do tego stopnia uszkodzone, że nie potrafią sobie wyobrazić metody.
  Sfrustrowany i rozedrgany Anders strzelił jak łysy grzywką o kant kuli i został grabarzem własnych nadziei a przy okazji gromadki chomików w kołowrotku.

  Po co się oszukiwać? Nadajemy się w większości jedynie do cyfrowego obozu jaki sami sobie budujemy.

 9. Kaczor3333 31.01.2023 10:25

  Sam odszedłem z wojska jakieś 7 lat temu. Byłem żołnierzem zawodowym 8 lat. W tym czasie nie chodziłem na zwolnienia lekarskie, zaliczyłem kilka poligonów, misji i oczywiście służb wewnętrznych. W końcu postanowiłem postarać się o awans, byłem pewny że dostanę przydział z miejsca za nienaganną służbę. Myliłem się. Pierwszeństwo mają kolesie, pociotki i po układach rodzinnych. Chodzący na zwolnienia i mający zawsze ważniejsze sprawy niż służba. Może uniosłem się honorem i mimo wszystko mogłem starać się dalej, ale na dzień dzisiejszy nie żałuję swojej decyzji. Teraz MON może mnie pocałować w moje szanowne cztery litery.

 10. Stary Kulas 31.01.2023 15:01

  Nie odeszli a zostali wyrzuceni! Po zakończeniu kontraktu zawodowy szeregowy nie ma możliwości jego przedłużenia co jest SKANDALEM!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.