Aresztowania w Europie praktykujących Falun Gong

Opublikowano: 17.12.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 377

W przeddzień III szczytu Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin Europejscy obywateli bezprawnie aresztowani w Belgradzie za planowanie nagłośnienia przestępstwa grabieży organów w Chinach

W dniach 14-15 grudnia 2014, europejscy obywatele z różnych krajów udali się do Belgradu, by przy okazji III spotkania szefów rządów Chin i krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które odbywa się w dniach 16-17 grudnia 2014 r., nagłośnić kwestię poważnego naruszania praw człowieka w Chinach.

W niedzielę, 14 grudnia 2014, siedmiu bułgarskich i dwóch rosyjskich obywateli zamieszkałych w Bułgarii, zostało aresztowanych przez policję w Big Hostel w Belgradzie, około godziny 22:00 czasu środkowoeuropejskiego. Przez następne 17 godzin policja w Belgradzie zaprzeczała temu, że zostali oni zatrzymani, ale według podanej po południu informacji z Ambasady Bułgarii w Belgradzie, są oni nadal przetrzymywani w areszcie poza Belgradem.

W niedzielę, 14 grudnia 2014, na granicy serbskiej dwóm Chorwatom i jednemu obywatelowi Słowenii, praktykującym Falun Gong, zagrożono postępowaniem karnym, jeżeli wkroczą oni na teren Serbii.

W poniedziałek, 15 grudnia 2014, zostali zatrzymani także jeden obywatel Słowacji i Finlandii. Obywatelka Finladii, Lan Lihua, pochodzi z Chin i posiada status uchodźcy z ramienia ONZ. Zanim udało jej się uciec z Chin była ofiarą brutalnych prześladowań.

Nadal pozostają też inni praktykujący Falun Gong z innych krajów, którzy w tym samym celu planowali odwiedzić Belgrad, ale większość z nich musiała odwołać swoją podróż.

Yukom – serbska organizacja praw człowieka uważa to za bardzo poważne pogwałcenie praw człowieka and wystosowała oświadczenie potępiające nielegalne aresztowania i złamanie podstawowych praw ww. praktykujących Falun Gong. Serbska kancelaria prawna Markovic and Partners podjęła kroki prawne.

Wszystkie zatrzymane osoby przestrzegają prawa i ćwiczą Falun Gong, tradycyjną chińską spokojną medytację, mającą swe korzenie w chińskiej kulturze. Są wolontariuszami pracującymi na rzecz obrony praw człowieka w Chinach, w szczególności w zakresie nielegalnego prześladowania Falun Gong w Chinach, jakiego dopuszcza się chiński reżim komunistyczny, od 1999 roku.

W dniu 12 grudnia 2013 roku Parlament Europejski w trybie pilnym przyjął rezolucję w sprawie mającej miejsce w Chinach regularnej, usankcjonowanej przez państwo grabieży organów od więźniów sumienia, w tym od dużej liczby praktykujących Falun Gong, więzionych za przekonania religijne; Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie UE do poruszenia kwestii grabieży organów w Chinach; publicznie potępił nadużycia w kwestii przeszczepów narządów w Chinach, oraz wezwał do wniesienia oskarżenia przeciwko osobom, które zostały uznane za zaangażowane w taki nieetyczny proceder.

Owi obywatele europejscy przybyli do Belgradu, ażeby zastosować w praktyce przysługującą im swobodę wypowiedzi – poruszyć kwestię grabieży organów dokonywanej przez władze chińskie – co zaproponowano w rezolucji Parlamentu Europejskiego, zostali oni jednak zatrzymani i pozbawieni przysługujących im podstawowych praw.

Według pana Dejan Markovic’a, osoby kontaktowej z ramienia praktykujących Falun Gong w Serbii, starał się uzyskać oficjalną zgodę od władz lokalnych na przeprowadzenie pokojowych działań w dniach od 15 do 18 grudnia 2014, jednakże władze w sposób niezgodny z prawem zakazały im wszelkich działań.

Praktykujący Falun Gong wysłali listy do premierów szesnastu krajów Europy Środkowej i Wschodniej biorących udział w szczycie, prosząc ich, aby podczas spotkania z chińskimi kolegami zadali im pytanie na temat łamania praw człowieka w Chinach.

Praktykujący Falun Gong z różnych krajów Europy wezwali władze Serbii do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych, niewinnych praktykujących Falun Gong oraz do poszanowania ich podstawowych praw; wezwali wszystkie rządy krajów europejskich uczestniczące w szczycie oraz społeczności międzynarodowe do obrony podstawowych wartości praw człowieka.

Falun Gong, zwane także Falun Dafa jest spokojną, chińską praktyką medytacyjną, bazującą na starożytnych tradycjach fizycznego i duchowego doskonalenia się. Podążanie za zasadami Prawdy, Życzliwości, Cierpliwości jest połączone z pięcioma ćwiczeniami. Falun Dafa można swobodnie praktykować w 114 krajach na świecie.

Wysoka popularność tej praktyki w Chinach – ponad 100 milionów zwolenników – wywołała zazdrość u byłego przywódcy Komunistycznej Partii Chin, Jiang Zemin’a, w wyniku czego w 1999 roku, nakazał on totalnie wyniszczyć praktykę za pomocą wszelkich dostępnych środków. Już od 15 lat praktykujący Falun Gong w Chinach są przetrzymywani bez prawomocnych wyroków, w obozach pracy, szpitalach psychiatrycznych, centrach aresztowań, gdzie narażeni są na tortury i wbrew ich woli są im pobierane organy do transplantacji.

Źródło: faluninfo.pl
Nadesłano do „Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.