Bezpieka nie może śledzić Alternatywy dla Niemiec

Opublikowano: 06.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 685

Sąd Administracyjny w Kolonii zabronił Federalnemu Urzędowi Ochrony Konstytucji podejmowania działań monitorujących wobec Alternatywy dla Niemiec. Niemiecki wymiar sprawiedliwości skrytykował przy tej okazji służby wywiadowcze za kierowanie się doniesieniami medialnymi, i za aktywność akurat w czasie kampanii przed wyborami do dwóch landtagów.

W środę Federalny Urząd Ochrony Konstytucji poinformował regionalne urzędy, że w dniu 25 lutego Alternatywa dla Niemiec (AfD) została sklasyfikowana przez ten organ jako podejrzana o „prawicowy ekstremizm”. Miało to oznaczać, że partia i jej działacze są objęci obserwacją z wykorzystaniem metod kontrwywiadowczych. Tym samym Urząd mógłby pozyskać w niej informatorów albo wprowadzić do niej swoich agentów.

Ostatecznie działania niemieckiej służby bezpieczeństwa zostały wstrzymane poprzez decyzję Sądu Administracyjnego w Kolonii. Sędziowie w toku postępowania ustalili, że służby podeszły do tej sprawy w sposób lekceważący, a przede wszystkim mogący zaszkodzić samemu ugrupowaniu. Sam wniosek o konieczność objęcia AfD inwigilacją miał być w dużej mierze oparty jedynie na doniesieniach medialnych.

Przede wszystkim Federalny Urząd Ochrony Konstytucji mógłby naruszyć obowiązujące prawo. W landach Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie trwa bowiem kampania przed jesiennymi wyborami do lokalnych parlamentów. Objęcie AfD działaniami monitorującymi mogłoby spowodować zachwianie zasady równości wszystkich partii politycznych. Niedogodności z jakimi spotkałaby się Alternatywa byłyby tym samym większe niż jej rzeczywiste zagrożenie dla porządku demokratycznego.

Decyzja Sądu Administracyjnego w Kolonii została już skomentowana przez narodowych konserwatystów. Współprzewodniczący AfD Jörg Meuthen twierdzi, że w ten sposób po raz kolejny skompromitował się Thomas Haldenwang, szef służb wywiadowczych. Z tego powodu wezwał on prezesa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji do ustąpienia z zajmowanego stanowiska.

Na podstawie: Jungefreiheit.de
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o