Bezpieczna piaskownica protestu

Opublikowano: 28.09.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 249

Fenomen Grety Thunberg pokazuje, ile może zdziałać public relations dysponujące niemałymi pieniędzmi…

W Polsce podczas wakacji, przed Sejmem w Warszawie, usiadła tak jak Greta – polska licealistka podejmując strajk dla klimatu. Nie minęły nawet 2 miesiące i pies z kulawą nogą nie pamięta. Jak się nazywała? Też już nie wiem… Bez sprawnej, zasilanej konkretnymi pieniędzmi, machiny PR – samo się nie zrobi.

Greta jest osobą skupiającą energię sprzeciwu wobec planetarnej demolki. Daje przykład sprzeciwu całkowicie bezpiecznego: zarówno dla buntujących się przeciwko energetyczno-przemysłowemu status quo dzisiejszego świata i równie niegroźnego dla korporacyjnych sprawców oraz głównych beneficjentów planetarnego zniszczenia, pchających świat w przepaść.

Młodym i wkurzonym wydzielono w pełni bezpieczną piaskownicę protestu, by się w niej wyszaleli i czasem nie zaczęli bezpośrednio przeszkadzać konkretnym sprawcom tego wszystkiego.

Fridays for Future zgromadziły setki tysięcy, miliony młodych i starszych zatroskanych stanem naszego świata i kierunkiem, w jakim zmierza. Były płomienne mowy i całkiem spore, chętnie nagłaśniane w mediach eventy.

Jedno mnie w tym ubodło – w Niemczech było dużo ludzi, ale nie dano głosu ani jednemu aktywiście, aktywistce, przyjmującym osobiste ryzyko własnoręcznej walki o klimat. Latem tysiące młodych Niemców blokowało tory pociągów z węglem dla największych elektrowni, przykuwając się łańcuchami. Inni w dużych grupach wdzierali się na tereny należące do koncernów energetycznych. Toczyli bitwy z policją o kolejne kawałki lasu, które „przeszkadzały” rozrostowi gigantycznych odkrywek węgla brunatnego.

Teraz siedzą w aresztach bądź oczekują na procesy sądowe z wolnej stopy. Czy kogokolwiek z nich, działających bezpośrednio aktywistów, nie bojących się ponosić osobistych kosztów walki o lepszy świat – zaproszono i dopuszczono do mikrofonu na „eventach” Grety Thunberg? Ani jednego! Bo mogliby dać przykład działań wymierzonych w sprawców zniszczenia świata – bezpośrednich akcji poza wyznaczonymi ramami „bezpiecznej” piaskownicy Grety T…

Znamiennym jest, że w czasie blokad przejazdu pociągów z węglem, wdzierania się i okupowania terenów elektrowni, walki o Hambacher Forst (las Hambach) – w Niemczech nie odbyła się żadna demonstracja zwolenników Grety. Ryzyko „zarażenia” działalnością bezpośrednio walczących aktywistów było stanowczo za duże…

Autorstwo: Adam Czarnocki
Źródło: FundacjaWiP.wordpress.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o