Bezkarna radykalizacja w brytyjskich więzieniach

Opublikowano: 26.01.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 787

Skazani terroryści bezkarnie radykalizują innych muzułmańskich więźniów, twierdzi Jonathan Hall, doradca rządu brytyjskiego do spraw ustawodawstwa antyterrorystycznego i są stałym zagrożeniem dla strażników więziennych.

Hall zamierza sporządzić raport w sprawie radykalizacji w więzieniach, ponieważ jest zaniepokojony nieskutecznością dotychczasowych rozwiązań. „Więzienia – powiedział w rozmowie z dziennikarzem „Timesa” – często sprzyjają terroryzmowi zamiast go ograniczać”.

W więzieniu zradykalizował się m.in. Khairi Saadallah, skazany w zeszłym roku na dożywocie zamordowanie trzech osób, a którego zradykalizował kaznodzieja w czasie odsiadywania poprzedniego wyroku. Saadallah, odsiadując wyrok za przygotowania do zamordowania żołnierza, ciężko poranił strażnika w więzieniu o maksymalnym rygorze. „Ataki na personel więzienny zdarzają się nieustannie” – mówi Hall.

Radykalizacja w więzieniach nie jest nowym zjawiskiem. Pięć lat temu utworzono specjalne zakłady karne dla osób radykalizujących innych skazanych, cztery lata temu powstał stuosobowy zespół, szkolący personel więzienny w sprawie zapobiegania temu zjawisku, a trzy lata temu komisja Izby Gmin nadzorująca ministerstwo sprawiedliwości proponowała, żeby część osób skazanych za przestępstwa terrorystyczne wypuścić z więzienia i poddać aresztowi domowemu, bo w więzieniu grozi im dalsza radykalizacja.

Efektem tych działań było przeszkolenie ponad 29 tysięcy strażników więziennych w rozpoznawaniu sygnałów radykalizacji więźniów, oddzielenie więźniów radykalizujących innych i zwiększenie liczby personelu antyterrorystycznego w więzieniach. Skończono też automatyczne skracanie kar skazanym za terroryzm.

Wszystkie te posunięcia, jak twierdzi Hall, są niewystarczające. Dla doradcy rządu brytyjskiego najbardziej niepokojące jest, że skazani za terroryzm nie są w więzieniach pariasami, tak jak pedofile, lecz przeciwnie, mają natychmiast wysoki status wśród innych więźniów. Według niego ci, którzy radykalizują innych, powinni być sądzeni za zachęcanie do terroryzmu.

W więzieniach brytyjskich przebywa ponad 100 osób skazanych za przestępstwa terrorystyczne i około 1000 uznanych za ekstremistów lub zagrożonych ekstremizmem.

Autorstwo: Grzegorz Lindenberg
Na podstawie: Times.co.uk, TheGuardian.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o