Bezdomni ofiarami cięć budżetowych

Opublikowano: 26.11.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1444

Gminni urzędnicy urządzają dzikie cięcia kosztów, których ofiarami padają najsłabsi i najbiedniejsi. Wymawiają się ponoć rosnącą płacą minimalną.

„Dotąd wydawaliśmy 150 obiadów. Teraz stać nas będzie tylko na 30 posiłków dziennie dla ludzi w schronisku. Ci, którzy przyjdą do nas z ulicy, już go nie dostaną. Miałam 3 zł na dzienne wyżywienie, ale będę musiała zejść z tej kwoty” – powiedziała Dziennikowi Gazecie Prawnej Elżbieta Żukowska-Bubienko, szefowa Stowarzyszenia „Ku Dobrej Nadziei”, które prowadzi ogrzewalnię, noclegownię i schronisko dla osób bezdomnych w Białymstoku.

Dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej” konstatują, że miasto zamierza wydać ponad 700 tys. zł mniej na wsparcie dla osób pozbawionych dachu nad głową niż w latach ubiegłych. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazywana jest rosnąca płaca minimalna co idzie w sukurs prawicowo-biznesowej propagandzie o rzekomej szkodliwości podnoszenia wynagrodzeń. Wokół tej problematyki widać nieustanne bicie piany i słychać oskarżenia obecnej władzy o „socjalizm”. Tymczasem nikt nie zwraca uwagi, że sprawa ta ujawnia gigantyczną patologię płacową w polskich samorządach. Jeśli urzędy mają tak wielu pracowników na płacy minimalnej, że jej lekka korekta wstrząsa całym budżetem gminy, to znaczy, że mamy do czynienia z masowym bieda-zatrudnieniem i wyzyskiem, mamy do czynienia z samorządem, który jest fatalnym pracodawcą. To jest prawdziwy skandal.

Mało tego, urzędnicy odpowiedzialni za te cięcia demonstrują absolutny cynizm: „sami urzędnicy tłumaczą nieoficjalnie, że są bezradni, bo miasto w obliczu podwyżek, w tym rosnącej płacy minimalnej, nie ma wyjścia” – czytamy m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Ludzie ci pokazują swoją twarz Januszy Biznesu, którzy, gdy muszą zapłacić choćby promil ponad to co muszą dostają ataków paniki, a ich organizacje przedstawicielskie płaczą ostentacyjnie w mediach. Ze smutkiem idzie skonstatować, iż kultura ta przeniknęła także do instytucji.

„Dziennik Gazeta Prawna” przytacza również przykład z Pabianic. „Klaudiusz Majtka, kierownik schroniska im. św. Brata Alberta w Pabianicach, wylicza: 120 tys. na prowadzenie jadłodajni przez 12 miesięcy (to o 80 tys. mniej niż przed rokiem) i 100 tys. na kwartał na noclegownię. Tak wycenił swoje możliwości tamtejszy urząd miasta, rozpisując otwarty konkurs ofert” – podano. Majtka mówi później, że przy takich cięciach zabraknie mu ok. 50 tys. zł na zrealizowanie zaplanowanej działalności. W rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że gmina ma obowiązek zapewniać pomoc bezdomnym.

Niestety, podobnie jak władze centralne, tak i te samorządowe chętnie zaniedbują swoje obowiązki; zwłaszcza w obszarze socjalnym.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Radek 26.11.2019 12:54

    Ludzie powinni pomagać ludziom. Wtedy będzie zdrowe społeczeństwo. Jak urzędnicy pomagają, to tylko marnują pieniądze, bo pomagają za nie swoje. Państwo mogłoby najwyżej tych najbardziej pomocnych honorować i wspierać. A tak, to zawsze będzie niewydolne, nieudolne i kupa pretensji.

  2. LichoNiespi 26.11.2019 13:10

    Panstwo niemieckie lepiej dba m. in. i o polskich bezdomnych niz tzw polski nie-rzad, ktory wogole nie dba o polski narod .A durnie ludzie jeszcze glosujom na po-PIS, wiec majom to na co glosowali.

  3. Radek 26.11.2019 14:55

    LichoNiespi@ i lepiej dba o zabieranie dzieci rodzicom. Ale co do nie dbania przez polski rząd, to się w 100% zgadzam. Na pewno dba o oskubanie polskiego narodu. Nawet jak zagłosujesz na coś innego niż PO-PIS, to niewiele się zmieni. Chyba, żeby ktoś z WM kandydował i nie był socjalistą, to jakieś światełko w tunelu by było. (Chciałbym zaznaczyć, że nie popieram kapitalizmu i nie uważam go za najlepszy system).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.