Bez ułatwień dla zagranicznych lekarzy

Opublikowano: 02.08.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 415

Senat zdecydował się na odrzucenie proponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Przewidywała ona znaczne ułatwienia w procesie zatrudniania imigrantów w polskiej służbie zdrowia. Według senatorów przygotowana wersja nowego prawa nie zabezpieczała zdrowia pacjentów, bo zakładała dopuszczenie do wykonywania zawodu niewystarczająco wykwalifikowanych medyków.

Poprawki do proponowanej nowelizacji zostały przegłosowane przez Senat, z kolei następnie Sejm przyjął nową wersję Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Tym samym nie zostało zaakceptowane prawo w wersji przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Już w zeszłym roku zaczęło ono forsować przepisy zmierzające do znacznych ułatwień w zatrudnianiu imigrantów w polskich szpitalach.

Braki kadrowe spowodowały, że rządzący chcieli traktować lekarzy zza naszej wschodniej granicy w sposób bardzo liberalny. Mianowicie imigranci mieliby podejmować pracę nawet do 5 lat bez konieczności nostryfikowania swojego dyplomu z białoruskiej czy ukraińskiej uczelni, czy też zdania Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Decyzję o dopuszczeniu ich do zawodu miałyby na ten czas podejmować Okręgowe Izby Lekarskie.

Polscy lekarze, co jak widać uwzględnili senatorowie, od początku krytykowali przepisy w tej formie. Ich zdaniem preferencyjne traktowanie imigrantów spowodowałoby po pierwsze brak równości pomiędzy obcokrajowcami a Polakami, natomiast po drugie mogłoby obniżyć jakość leczenia. Do pracy w szpitalach można byłoby więc kierować osoby niekompetentne, co według Okręgowych Izb Lekarskich miało już zresztą kilkukrotnie miejsce.

Polska Federacja Szpitali znalazła inny sposób na zatrudnianie Białorusinów i Ukraińców. Często pracują oni jako asystenci lekarzy, bo ta funkcja nie została jeszcze do końca unormowana prawnie. W ten sposób mogą oni przyuczać się do zawodu. Specjaliści odnosząc się do kompetencji imigrantów zwracają uwagę na ich obecne problemy z wykazaniem swoich uprawnień oraz na trudności w opanowaniu języka polskiego.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o