Bez ułatwień dla zagranicznych lekarzy

Opublikowano: 02.08.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 737

Senat zdecydował się na odrzucenie proponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Przewidywała ona znaczne ułatwienia w procesie zatrudniania imigrantów w polskiej służbie zdrowia. Według senatorów przygotowana wersja nowego prawa nie zabezpieczała zdrowia pacjentów, bo zakładała dopuszczenie do wykonywania zawodu niewystarczająco wykwalifikowanych medyków.

Poprawki do proponowanej nowelizacji zostały przegłosowane przez Senat, z kolei następnie Sejm przyjął nową wersję Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Tym samym nie zostało zaakceptowane prawo w wersji przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Już w zeszłym roku zaczęło ono forsować przepisy zmierzające do znacznych ułatwień w zatrudnianiu imigrantów w polskich szpitalach.

Braki kadrowe spowodowały, że rządzący chcieli traktować lekarzy zza naszej wschodniej granicy w sposób bardzo liberalny. Mianowicie imigranci mieliby podejmować pracę nawet do 5 lat bez konieczności nostryfikowania swojego dyplomu z białoruskiej czy ukraińskiej uczelni, czy też zdania Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Decyzję o dopuszczeniu ich do zawodu miałyby na ten czas podejmować Okręgowe Izby Lekarskie.

Polscy lekarze, co jak widać uwzględnili senatorowie, od początku krytykowali przepisy w tej formie. Ich zdaniem preferencyjne traktowanie imigrantów spowodowałoby po pierwsze brak równości pomiędzy obcokrajowcami a Polakami, natomiast po drugie mogłoby obniżyć jakość leczenia. Do pracy w szpitalach można byłoby więc kierować osoby niekompetentne, co według Okręgowych Izb Lekarskich miało już zresztą kilkukrotnie miejsce.

Polska Federacja Szpitali znalazła inny sposób na zatrudnianie Białorusinów i Ukraińców. Często pracują oni jako asystenci lekarzy, bo ta funkcja nie została jeszcze do końca unormowana prawnie. W ten sposób mogą oni przyuczać się do zawodu. Specjaliści odnosząc się do kompetencji imigrantów zwracają uwagę na ich obecne problemy z wykazaniem swoich uprawnień oraz na trudności w opanowaniu języka polskiego.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o