Polacy wygrali w USA konkurs na betonową kulę do kręgli

Opublikowano: 21.04.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1652

Betonowa kula do kręgli zaprojektowana przez studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wygrała w prestiżowym konkursie podczas konwencji Amerykańskiego Instytutu Betonu. Zespół z ZUT pokonał konkurentów z całego świata.

Poniższy materiał wideo sprzed 4 tygodni nie pokazuje Polaków, lecz zwycięzców regionalnych eliminacji w USA.

„To była sensacja. Nasi studenci pokonali 33 inne zespoły – ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ameryki Południowej, z Tajwanu, z Indii. Byliśmy jedynymi uczestnikami z Europy; jesteśmy zresztą w tej części świata jedynym oddziałem ACI Student Chapter” – powiedziała PAP kierownik Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Maria Kaszyńska.

Jak wyjaśniła, Amerykański Instytut Betonu (American Concrete Institute – ACI) to instytucja ustalająca normy budowlane, odpowiadająca Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu. Odbywającej się dwa razu do roku konwencji towarzyszy konkurs dla studentów – tym razem w konkursie FRC Bowling Ball Competition wyzwaniem było zaprojektowanie i skonstruowanie kuli do kręgli ze specjalnej mieszanki betonowej zbrojonej włóknami. „Kule musiały spełniać bardzo trudne kryteria m.in. co do wagi, wymiarów, sposobu niszczenia. Pracowaliśmy nad nimi jeszcze przed pandemią” – powiedziała prof. Kaszyńska, która jest też członkiem ACI i przedstawicielką Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk do współpracy z ACI.

Dodała, że kule musiały zostać komisyjnie zważone i zmierzone, następnie były spuszczane po specjalnej konstrukcji tak, aby tocząc się po torze, mogły zbić kręgle – jak w typowej grze. Punkty w konkursie były przyznawane m.in. za recepturę mieszanki i opracowanie naukowe, za odpowiednią wagę kuli (5,5 kg), jej średnicę (200mm), a także za liczbę strąconych kręgli i test wytrzymałościowy. „Największe wyzwanie stanowiło stworzenie kuli, która toczyłaby się w linii prostej, a więc wykonstruowanie odpowiednio środka ciężkości oraz uzyskanie najlepszych rezultatów w teście wytrzymałościowym podczas próby niszczenia” – mówiła.

Dr inż. Norbert Olczyk wyjaśnił, że zespół przygotował pełne kule, wykonane w całości z mieszanki betonowej, układanej do specjalnych, uprzednio zaprojektowanych form wydrukowanych na drukarkach 3D. „Zadana geometria kuli postawiła przed nami wyzwanie zaprojektowania mieszanki o ciężarze własnym na poziomie 1300 kg/ m sześc., gdzie ciężar betonu zwykłego szacuje się na poziomie 2400 kg/m sześc. Przez ostatnie dwa miesiące zrobiliśmy około 120 kul” – powiedział.

Studenci w rozmowie z PAP wspominali z kolei ogromne emocje towarzyszące konkursowi. „Organizatorzy zapamiętali nas dzięki naszej charyzmie; byliśmy chyba jedną z najgłośniejszych drużyn, ale w pozytywnym znaczeniu” – śmiali się Karolina Iwańska i Janusz Kozanecki. Dodali, że byli pewni swojego projektu. „Startowaliśmy jako ostatni, mając więc obraz całej sytuacji, po wykonaniu mnóstwa prób w laboratorium wiedzieliśmy, że to się musi skończyć sukcesem” – mówiła Karolina Iwańska.

Studenci wspominali, że przed konkursem mieli różne wyobrażenia na temat pozostałych drużyn, wiedzieli też, że wiele z nich już wcześniej brało udział w tego typu rywalizacji. Zaznaczyli, że przygotowania do konkursu wymagały od nich długich godzin pracy poza zwykłym trybem studiów. „Najtrudniejsze były trzy ostatnie miesiące – byliśmy wtedy codziennie w laboratorium, nie wyłączając weekendów. Kiedy nikt inny z zespołu nie mógł się pojawić, staraliśmy się przychodzić nawet pojedynczo, żeby coś zrobić przy kulach” – mówił Janusz Kozanecki.

W skład nagrodzonego zespołu weszli Julia Błaż, Karolina Iwańska, Malwina Kułaga, Karol Czyżyk, Adam Kamiński, Janusz Kozanecki oraz Aleksander Łuczak z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT. Studenci w nagrodę dostali do podziału tysiąc dolarów, statuetki i certyfikaty. Wyjazd szczecińskiego zespołu ACI Student Chapter na konkurs został dofinansowany przez sponsorów – firmy budowlane.

Autorstwo: Elżbieta Bielecka (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.