Belgijski policjant ofiarą nożownika

Opublikowano: 14.11.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 767

W zamachu w Brukseli, zginął policjant. Inny funkcjonariusz został raniony nożem. Do ataku doszło w pobliżu dworca Gare du Nord, jak podała prokuratura.

Wcześniej o sprawie informowało kilka redakcji. Agencja informacyjna Belga podała, że napastnik krzyczał „Allahu akbar” (Allah jest wielki).

Prokuratura antyterrorystyczna prowadzi śledztwo w tej sprawie. Władze przejęły, że atak na policjanta na podłoże terrorystyczne. Podejrzany, 32-letni Yassine M. urodzony w Brukseli, był już wcześniej skazany za brutalny napad – dowiedziała się agencja AFP. W 2015 roku został przyjęty do programu deradykalizacji. Po uwolnieniu w 2019 roku jego dane zostały zapisane w oficjalnej belgijskiej bazie danych ekstremistów.

Lista ta, prowadzona przez Centrum Koordynacji Analiz Zagrożeń (OCAM), zawiera około 700 „znanych ekstremistów i terrorystów w kraju, którzy są pod pilnym nadzorem”. W dniu ataku Yassine M. stawił się na posterunku policji w Brukseli. Tam dzielił się „niespójnymi uwagami” – powiedział szef brukselskiej prokuratury Tim De Wolf. „Mówił o nienawiści wobec policji i prosił o opiekę psychologiczną” – powiedział śledczy.

Następnie został przewieziony przez funkcjonariuszy do psychiatrycznej izby przyjęć brukselskiego szpitala, ale nie został hospitalizowany, ponieważ najwyraźniej nie spełniał kryteriów przyjęcia w trybie przymusowym. Późnym wieczorem napastnik ranił policjantów w pobliżu stacji Gare du Nord w dzielnicy Schaerbeek.

Zaatakowani funkcjonariusze wezwali posiłki. Policjant, który przybył na ratunek, użył wobec napastnika broni służbowej. Według doniesień medialnych bandyta został kilkakrotnie postrzelony w brzuch i nogę. Gdy tylko jego stan ulegnie poprawie, ma zostać przesłuchany.

Dżihadyści i salafici często używają arabskiego wyrażenia „Allahu akbar” jako swoistego okrzyku bojowego. Według doniesień dzienników „Le Soir” i „Het Laatste Nieuws” mężczyzna zapowiedział atak na policjantów na jednym z komisariatów. Początkowo nie było jasne, dlaczego mimo wszystko udało mu się go przeprowadzić.

„Moje myśli są z rodziną i przyjaciółmi zmarłego oficera” – napisał na Twitterze premier Belgii Alexander De Croo. Powiedział, że ma nadzieję, że oficer, który został zabrany do szpitala, ma się dobrze.

Minister spraw wewnętrznych Belgii Annelies Verlinden napisała na Twitterze, że jest w ścisłym kontakcie z policją i burmistrzem Philippe’em Close. Określił on zdarzenie jako „tragedię nie do zniesienia”. Przewodnicząca Parlamentu UE Roberta Metsola napisała, że jest wstrząśnięta zabójstwem policjanta na służbie.

Wcześniej, w marcu 2016 roku, w Brukseli doszło do zamachów popełnionych przez islamistów. W ataku na lotnisko Zaventem i na stację metra zginęły łącznie 32 osoby, a 340 zostało rannych. Od tego czasu w Belgii miało miejsce kilka ataków na policjantów lub żołnierzy.

Do ostatniego ataku na policjantów, zakwalifikowanego jako terrorystyczny, doszło w maju 2018 roku. W Liège mężczyzna zabił dwie policjantki i studenta wykrzykując „Allahu akbar”. Napastnik został zastrzelony przez policjantów. W sierpniu 2017 roku mężczyzna zaatakował nożem żołnierzy w centrum Brukseli. On również został zastrzelony

W sierpniu 2016 r. Algierczyk w mieście Charleroi zaatakował dwie policjantki poza posterunkiem policji, krzycząc „Allah akbar”; poranił im w twarz i szyję. Został zastrzelony. Wówczas do odpowiedzialności za atak przyznało się Państwo Islamskie.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl

3

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.