Belgia powiedziała „nie” energii atomowej

Opublikowano: 05.11.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1100

Wzrastające uczucia antyatomowe osiągnęły następny kamień milowy. Po tym jak Niemcy zdecydowały się zamknąć wszystkie swoje elektrownie atomowe do 2022 r., Belgia uczyni podobny krok w latach 2015‐2025 – poinformowała Agencja Informacyjna Reuters.

W 2003 roku rząd przyjął ustawę, która zakłada, iż w dwóch belgijskich elektrowniach stopniowe wygaszanie najstarszych reaktorów rozpocznie się już w 2015 roku. Z kolei nowsze reaktory mają zostać wygaszone do 2025 roku. Tak wynika z okresu ich amortyzacji, który został wyliczony na 40 lat.

Liderzy sześciu partii, które mają tworzyć nowy rząd będą trzymać się tego planu. Zastrzegli jednak, że Belgia będzie odchodzić od energii jądrowej pod warunkiem, że będzie zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne kraju i nie wpłynie to na ceny prądu.

Obecnie ponad 55 procent energii elektrycznej w Belgii jest wytwarzana przez elektrownie atomowe. Electrabel, dostawca prądu w Belgii uważa, że całkowita rezygnacja z atomu jest „zupełnie nierealistyczna”.

Belgia jest kolejnym po Niemczech krajem, który zamierza zrezygnować z energii atomowej.

Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. CD 05.11.2011 16:02

    Wiem, że to jest standard medialny, ale chciałbym zwrócić uwagę, że Belgia to kraj i nie posiada umysłu tak jak człowiek ani tez ust by powiedzieć “nie”. To jacyś politycy tak zdecydowali, a nie “Belgia”. Tylko od kiedy decyzje polityków są zgodne z interesem obywateli? Prawdopodobnie jest to skutek jakiś nacisków ze strony pewnych grup interesów nie wiem jakich. Może związanych z górnictwem, może z handlem CO2, może Rosja macza w tym palce i liczy, że niedobory będą zastąpione np. elektrowniami na gaz. Nie wiadomo, ale nie ma się z czego cieszyć, bo zamknąć chcą, ale nie wskazują alternatywy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.