Rząd sprzeda lasy by zdobyć środki na Mieszkanie+?

Opublikowano: 28.07.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 667

Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” protestuje przeciwko planowanemu przez rząd przekazaniu i sprzedaży gruntów leśnych. W grę wchodzą naprawdę ogromne obszary. Związkowcy obawiają się, że z mapy Polski znikną lasy, aby powstać mogły deweloperskie osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. Centrala związkowa już zapowiedziała protesty w tej sprawie.

To może być kość niezgody pomiędzy dotychczasowymi sojusznikami. Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa oraz Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” stanowczo sprzeciwiają się wykorzystywaniu gruntów leśnych przy realizacji jednego ze sztandarowych programów rządowych – Mieszkanie Plus. Według planów ministerstwa infrastruktury ma zostać powołany Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), którego zadaniem będzie gromadzenie oraz zarządzanie nieruchomościami i gruntami, na których powstaną niebawem budynki z tanimi mieszkaniami na wynajem. Państwo jednak, zgodnie z neoliberalną ideologią, zamierza powierzyć budowę i zarządzanie osiedlami prywatnym deweloperom, ograniczając się jedynie do ustalenia maksymalnej wysokości czynszów. Prywaciarze będą mieli za to wolną rękę w eksmitowaniu lokatorów spóźniających się z regulowaniem opłat. W ustawie znalazł się zapis umożliwiający wyrzucanie ich na bruk bez prawa do lokalu socjalnego.

To jednak nie wszystko. Krajowy Zasób Nieruchomości prawdopodobnie zyska prawo do przejęcia 600 ha gruntów zalesionych. Dla słabo zorientowanych w geodezji przypominamy, że jest to około 2-3 milionów działek (!). Wygląda więc na to, że z powierzchni kraju zniknąć ma ogromny obszar lasów. Solidarność zdecydowanie się temu sprzeciwia.

„Przy literalnym interpretowaniu tego aktu dopuszcza się przejmowanie we władanie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) gruntów pokrytych drzewostanem leśnym (a także innych gruntów będących lasami w rozumieniu ustawy o lasach) z opcją poddawania tych gruntów sprzedaży wolnorynkowej dla gromadzenia przez KZN środków finansowych służących m.in. utrzymaniu tego podmiotu, a także przeznaczenia tych gruntów jako przedmiotu zastawu przy zaciąganiu kredytów bankowych” – czytamy w piśmie związku, które wpłynęło do kancelarii premier Szydło.

Związkowcy oburzają się również na zapis dający możliwość rozporządzania gruntami leśnymi na wolnym rynku. Oznacza to, że KZN będzie mógł sprzedawać połacie lasów za ogromne pieniądze, nie pytając nikogo o zgodę. „Solidarność” obawia się również erozji podmiejskich terenów leśnych, bardzo atrakcyjnych dla inwestorów, które będą upłynniane po to aby spółka KZN mogła poprawić sobie bilans finansowy.

Co na to resort? Ministerstwo z całą stanowczością stwierdza też, że dojdzie do wycinki drzew na działkach przekazywanych przez Lasy Państwowe. A jeśli do KZN trafią zalesione nieruchomości lub np. nieużytki rolne przeznaczone do zalesienia, będzie je można przekazać Lasom Państwowym. Ministerstwo zapewnia „Solidarność”, że Lasy Państwowe dzięki KZN będą mogły prowadzić dodatkowe zalesienia.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
RobG56
Użytkownik

“sprzedaje” od dawna by budować autostrady i inne drogi