Będzie niekontrolowany odstrzał dzikich zwierząt

Opublikowano: 26.09.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 10

W nowo uchwalonej specustawie, która została przyjęta, by zapobiegać rozprzestrzenianiu afrykańskiego pomoru świń, zawiera zapisy, które pozwolą na niekontrolowany odstrzał dzikich zwierząt, również w rezerwatach.

Nowe prawo krytykują już nie tylko ekolodzy, ale i sami myśliwi. Polski Związek Łowiecki łapie się za głowę, ponieważ okazuje się, że w nowej ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, znalazły się zapisy pozwalające urzędnikom na praktycznie niekontrolowany odstrzał łabędzi, dzików, rysi czy wilków – nawet na terenach rezerwatów przyrody. Ministrowie, wojewodowie i powiatowi lekarze weterynarii będą mogli zdecydować o likwidacji zwierząt bez żadnego limitu, powołując się na zagrożenie rozprzestrzenieniem chorób zakaźnych – „w oparciu o analizę ryzyka”.

– Może dochodzić do kuriozalnych sytuacji. Teoretycznie, jeżeli powiatowy lekarz weterynarii będzie chciał zapolować na wilka, żubra lub łosia, bo jest myśliwym, to na mocy tego prawa będzie mógł to zrobić – komentuje dla portalu Money.pl Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

– Wprowadzenie dokumentu w życie może zniszczyć dorobek pokoleń naukowców, myśliwych, leśników oraz przyrodników, którzy doprowadzili do odbudowy i stabilizacji populacji wielu gatunków zwierząt oraz ptaków zagrożonych lub ginących w naszym kraju – mówi Diana Piotrowska, rzeczniczka Polskiego Związku Łowieckiego. Myśliwi nie zgadzają się z nowo uchwalonymi przepisami również dlatego, że nakładają one na nich więcej obowiązków – podwojona została liczba dzików przeznaczonych do odstrzału sanitarnego. A myśliwi odstrzałem zajmują się w czasie wolnym od pracy, „po godzinach”. Państwo tymczasem chce rozszerzyć zakres planów łowieckich i karać za ich niewykonanie.

– To czyni z nas egzekutorów. Nakładanie kar za odmowę wykonania odstrzału gatunków dziko żyjących, w tym chronionych, to zamach na legalnie funkcjonujące zrzeszenie powołane na drodze ustawy – dodaje rzeczniczka PZŁ.

Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Wkrótce wejdzie w życie, umożliwiając eksterminację całych gatunków.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

tylko psychopaci mogliby takie sadystyczne prawo ustanowić