Będzie niekontrolowany odstrzał dzikich zwierząt

Opublikowano: 26.09.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 850

W nowo uchwalonej specustawie, która została przyjęta, by zapobiegać rozprzestrzenianiu afrykańskiego pomoru świń, zawiera zapisy, które pozwolą na niekontrolowany odstrzał dzikich zwierząt, również w rezerwatach.

Nowe prawo krytykują już nie tylko ekolodzy, ale i sami myśliwi. Polski Związek Łowiecki łapie się za głowę, ponieważ okazuje się, że w nowej ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, znalazły się zapisy pozwalające urzędnikom na praktycznie niekontrolowany odstrzał łabędzi, dzików, rysi czy wilków – nawet na terenach rezerwatów przyrody. Ministrowie, wojewodowie i powiatowi lekarze weterynarii będą mogli zdecydować o likwidacji zwierząt bez żadnego limitu, powołując się na zagrożenie rozprzestrzenieniem chorób zakaźnych – „w oparciu o analizę ryzyka”.

– Może dochodzić do kuriozalnych sytuacji. Teoretycznie, jeżeli powiatowy lekarz weterynarii będzie chciał zapolować na wilka, żubra lub łosia, bo jest myśliwym, to na mocy tego prawa będzie mógł to zrobić – komentuje dla portalu Money.pl Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

– Wprowadzenie dokumentu w życie może zniszczyć dorobek pokoleń naukowców, myśliwych, leśników oraz przyrodników, którzy doprowadzili do odbudowy i stabilizacji populacji wielu gatunków zwierząt oraz ptaków zagrożonych lub ginących w naszym kraju – mówi Diana Piotrowska, rzeczniczka Polskiego Związku Łowieckiego. Myśliwi nie zgadzają się z nowo uchwalonymi przepisami również dlatego, że nakładają one na nich więcej obowiązków – podwojona została liczba dzików przeznaczonych do odstrzału sanitarnego. A myśliwi odstrzałem zajmują się w czasie wolnym od pracy, „po godzinach”. Państwo tymczasem chce rozszerzyć zakres planów łowieckich i karać za ich niewykonanie.

– To czyni z nas egzekutorów. Nakładanie kar za odmowę wykonania odstrzału gatunków dziko żyjących, w tym chronionych, to zamach na legalnie funkcjonujące zrzeszenie powołane na drodze ustawy – dodaje rzeczniczka PZŁ.

Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Wkrótce wejdzie w życie, umożliwiając eksterminację całych gatunków.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 26.09.2016 11:02

    tylko psychopaci mogliby takie sadystyczne prawo ustanowić

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.