Będzie europejski nakaz aresztowania dla Puigdemonta

Opublikowano: 03.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Sąd Najwyższy Hiszpanii pozytywnie zaopiniował wniosek prokuratora generalnego o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania dla Carlesa Puigdemonta. Jednocześnie aresztowano ośmiu zdymisjonowanych katalońskich ministrów.

Na krótkiej liście kandydatów do ENA obok przywódcy Katalonii widnieją jeszcze cztery nazwiska jego bliskich współpracowników, współtworzących jego gabinet polityczny: Antoni Comin, Clara Ponsati, Meritxell Serrat oraz Lluis Puig. Jednocześnie Sąd Najwyższy pozwolił na tymczasowe osadzenie w areszcie śledczym ośmiu ministrów, w tym wiceszefa rządu Katalonii, Oriola Junquerasa. Sędziowie chcą, aby wytłumaczył się z referendum niepodległościowego.

Wezwanych do złożenia zeznań przed madryckim sądem Audiencia Nacional zostało w sumie 14 członków zdelegalizowanego rządu. Mogą liczyć się z zarzutami o rebelię, działalność wywrotową i malwersację.

Grozi im wieloletnie więzienie. Za zdradę stanu skazani mogą zostać nawet na 30 lat pozbawienia wolności. Sąd zezwolił, aby za kaucją w wysokości 50 tys. euro mógł wyjść z aresztu Santi Vila, były szef departamentu ds. przedsiębiorczości. Zrezygnował on ze stanowiska w rządzie przed 27 października, dlatego jego „wina” jest według Hiszpanów nieco mniejsza.

Przedwczoraj po południu przed SN w Madrycie zeznawało sześcioro katalońskich liderów niepodległościowych. Wśród nich była odsunięta od władzy szefowa katalońskiego parlamentu Carme Forcadell. Gdy urzędnicy byli przesłuchiwani w stolicy Hiszpanii, w Barcelonie przed siedzibą rządu trwała manifestacja poparcia. Ostatecznie sąd na wniosek adwokatów odroczył przesłuchanie do 9 listopada.

Również Rada Miasta Barcelony przyjęła przedwczoraj uchwałę, w której uznała zwierzchnictwo odwołanego rządu Carlesa Puigdemonta. Nazwano go „jedynym prawowitym reprezentantem ludu Katalonii”. Zaproponowaną przez Lewicę Republikańską Katalonii uchwałę poparły: Europejska Katalońska Partia Demokratyczna Puigdemonta, a także Kandydatura Jedności Ludowej i Wspólna Barcelona Ady Colau.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o