Będą kamery we francuskich rzeźniach

Opublikowano: 09.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 976

Za chwilę wejdzie w życie ustawa przegłosowana przez parlament prawie rok temu – według niego we wszystkich ubojniach ma zostać zainstalowany monitoring, aby wychwytywać ewentualne nadużycia.

Zgromadzenie Narodowe we Francji przegłosowało ustawę 12 stycznia 2017 roku. W tym roku ma ono wejść w życie. Zanim jednak to nastąpi, w 263 rzeźniach zamontowany zostanie monitoring eksperymentalny. Dostęp do nagrań uzyska kierownictwo ubojni, organizacje zajmujące się ochroną zwierząt oraz państwowi urzędnicy.

Kamery mają zostać umieszczone we wszystkich pomieszczeniach, w których zwierzęta rzeźne będą przetrzymywane oraz ogłuszane i zabijane.

Eksperymentalny monitoring instalowany jest po to, aby ustalić ostateczny kształt ustawy i ewentualnie zawęzić grupę, która będzie miała dostęp do nagrań. Tu prężnie działa rolnicze lobby, które po pierwsze uważa, że należy po prostu jeszcze raz przeanalizować warunki transportu i uboju zwierząt, a potem zwiększyć kontrole w ubojniach jeśli będzie taka potrzeba, a pomysł z instalacją kamer wyrzucić do kosza. Po drugie – jeśli już ustawa miałaby wejść w życie, rolnicy żądają ograniczenie dostępu do nagrań – obawiają się „nękania” ze strony prozwierzęcych działaczy.

Organizacja Association L214 domaga się tymczasem również obcięcia dopłat do przemysłu mleczarskiego, mięsnego i jajczarskiego oraz przeznaczenia części tych funduszy na promocję zdrowego odżywiania i diety roślinnej. Obrońcy praw zwierząt są teraz na fali: w Paryżu, Nicei i Lyonie w ostatnim czasie odnotowano protesty przeciwko skandalicznym warunkom panującym we francuskich rzeźniach (miało na to wpływ śledztwo Association L124, ukazujące znęcanie się pracowników ubojni nad zwierzętami hodowlanymi).

Z ankiety, którą po upublicznieniu wyników śledztwa przeprowadził Francuski Instytut Badania Opinii Publicznej, wynikało, że 85 proc. Francuzów popiera pomysł z kamerami w rzeźniach. Nowa ustawa powołuje także do życia specjalną komisję etyki zajmującą się wyłącznie przypadkami łamania praw zwierząt w rzeźniach – i drastycznie podnosi kary za znęcanie (do 12 tys. euro grzywny i do roku pozbawienia wolności).

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. karmazynowy_szpadel 09.01.2018 14:46

    niedługo będą musieli uważać, żeby nie znęcać się za bardzo nad schabowym, bo to kogoś urazi 😀

  2. Cami 13.01.2018 09:24

    gratuluje empatii

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.