Bazy danych DNA są dla nas niebezpieczne?

Opublikowano: 29.06.2013 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 490

Na początku tego miesiąca, Sąd Najwyższy w USA wydał orzeczenie stwierdzające, że czymś zupełnie legalnym jest gromadzenie wymazów DNA od osób aresztowanych (bez specjalnego nakazu). W uzasadnieniu sąd stwierdził, że “wymaz DNA należy do wspólnych procedur więziennych, takich jak np. odciski palców”. Jakie konsekwencje orzeczenia czekają Amerykanów?

Choć bazy danych DNA mogą wydawać się czymś zupełnie nowym, to w użyciu są już od dłuższego czasu. Jeszcze w 1988 roku każdy stan USA ustanowił bazę DNA przestępców celem szybkiego i precyzyjnego dopasowania skazanych pod kątem zebranych dowodów zbrodni.

Amerykańscy politycy spierają się, że z jednej strony pobieranie próbek DNA od przestępców rzeczywiście wpłynie na obniżenie poziomu przestępczości, jednak z drugiej strony taka baza zwiększy prawdopodobieństwo wydawania “pochopnych” wyroków (sąd mógłby orzekać niejako “na skróty” i jedynie powierzchownie badać sprawę).

Ostatnie badania pokazują jednak, że obawy krytyków mogą być uzasadnione. Raport sporządzony przez naukowców z Uniwersytetu w Wirginii wyraźnie pokazuje, że “prawdopodobieństwo recydywy jest aż o 23,4% wyższe dla osób, których profile znajdują się w policyjnej bazie DNA”. Eksperci dodają, że powinniśmy być bardziej ostrożni co do tego, czy bazy danych DNA rzeczywiście wpływają na obniżenie przestępczości w dłuższej perspektywie.

Osobną, ale równie istotną kwestią w odniesieniu do baz danych DNA jest swoisty “zamach na naszą prywatność”. Barry Steinhardt, dyrektor American Civil Liberties Union stwierdził w 2000 roku, że: “choć bazy danych DNA mogą być przydatne do identyfikacji przestępców, to jestem sceptyczny, że uda nam się odeprzeć pokusy, aby rozwinąć ich dalsze wykorzystanie”.

Należy podkreślić, iż zaledwie w ciągu ostatnich dziesięciu lat Amerykanie przeszli od zbierania DNA tylko od skazanych za przestępstwa seksualne, aby teraz gromadzić je nawet od osób, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądowym.

Bazy DNA są dodatkowo niebezpieczne, ponieważ stanowią pewnego rodzaju “dziennik”, który pozwala na ujawnienie osobom trzecim m.in. predyspozycji do chorób lub innych informacji o głęboko osobistym charakterze. Poddana zatem zostaje w wątpliwość doniosłość ludzkiej wolności tak mocno postulowanej dziś przez państwa demokratyczne.

Czy inne kraje pójdą za przykładem USA?

Autor: Victor Orwellsky
Na podstawie: activistpost, davidicke, whatreallyhappened
Źródło: Kod Władzy


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. fidelio 01.07.2013 02:49

    Niestety Ameryka staje sie coraz bardziej policyjnym krajem ze wzgledu na nowe technologie, ktore przez to ze sa tanie staly sie latwo dostepne. Jak zwykle technologie zostana sprzedane do innych krajow i wkrotce nie bedzie sie mozna ruszyc, zeby ktos nas nie podgladal. Pojecie prywatnosci osobistej przestanie istniec. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych i to nie o nie tu chodzi. Chodzi raczej o fakt, ze szpiegowanie, podgladanie, podsluchiwanie itd. staly sie juz faktem codziennego zycia a te mozliwosci beda sie tylko dalej rozwijac.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.