Banknoty polimerowe – nie takie trwałe jak się zdawało

Opublikowano: 06.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1817

Miały wytrzymać niemal wszystko, zgniecenia czy prawnie w pralce, tymczasem najnowsze dane ujawniają, że tak zwane plastikowe pieniądze również się niszczą. Od czasu wprowadzenia ich do obiegu w Wielkiej Brytanii, wymieniono już niemal 50 milionów polimerowych banknotów o nominale 5 i 10 funtów.

Bank of England wprowadził 5-funtowe banknoty polimerowe w 2016 roku, zaś 10-funtowe w kolejnym roku, ponieważ są one trwalsze niż papierowe wersje.

Z perspektywy czasu okazało się jednak, że plastik też ma swoje mankamenty, Bank Anglii stwierdził, że banknoty trzeba było wymienić z powodu zużycia, a dokładniej wskutek pojawiających się na nich fałd, dziur a także z powodu przetarć na folii ochronnej. Według najnowszych danych dotychczas wymieniono około 20 milionów banknotów o wartości 5 funtów i około 26 milionów banknotów 10-funtowych.

Tymczasem bank krajowy, planuje wprowadzić w obieg nowy plastikowy banknot o nominale 20 funtów, przedstawiciele Bank of England przekonuje, że “nikt nigdy nie twierdził, że nowe banknoty są niezniszczalne” a polimer, mimo wszystko, spełnia pokładane w nim oczekiwania. Średnia długość życia plastikowego pieniądza to pięć lat, papierowego dwa lata. „Oczekujemy, że z każdym rokiem polimerowe pieniądze będą miały dłuższą żywotność, ale jest zbyt wcześnie by w pełni zrozumieć cykl obiegu nowych banknotów. Wierzymy że w przyszłości będą one czystsze, bezpieczniejsze i mocniejsze”, czytamy w oświadczeniu banku.

Zdjęcie: frycyk01 (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mike 06.01.2020 16:32

    tak mi przychodzi do głowy, że mają nimi zastąpić całkiem papierki a potem stwierdzić, że są szkodliwe dla środowiska i z tej racji rezygnujemy z banknotów na rzecz płatności elektronicznych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.