Liczba wyświetleń: 1935
Miały wytrzymać niemal wszystko, zgniecenia czy prawnie w pralce, tymczasem najnowsze dane ujawniają, że tak zwane plastikowe pieniądze również się niszczą. Od czasu wprowadzenia ich do obiegu w Wielkiej Brytanii, wymieniono już niemal 50 milionów polimerowych banknotów o nominale 5 i 10 funtów.
Bank of England wprowadził 5-funtowe banknoty polimerowe w 2016 roku, zaś 10-funtowe w kolejnym roku, ponieważ są one trwalsze niż papierowe wersje.
Z perspektywy czasu okazało się jednak, że plastik też ma swoje mankamenty, Bank Anglii stwierdził, że banknoty trzeba było wymienić z powodu zużycia, a dokładniej wskutek pojawiających się na nich fałd, dziur a także z powodu przetarć na folii ochronnej. Według najnowszych danych dotychczas wymieniono około 20 milionów banknotów o wartości 5 funtów i około 26 milionów banknotów 10-funtowych.
Tymczasem bank krajowy, planuje wprowadzić w obieg nowy plastikowy banknot o nominale 20 funtów, przedstawiciele Bank of England przekonuje, że „nikt nigdy nie twierdził, że nowe banknoty są niezniszczalne” a polimer, mimo wszystko, spełnia pokładane w nim oczekiwania. Średnia długość życia plastikowego pieniądza to pięć lat, papierowego dwa lata. „Oczekujemy, że z każdym rokiem polimerowe pieniądze będą miały dłuższą żywotność, ale jest zbyt wcześnie by w pełni zrozumieć cykl obiegu nowych banknotów. Wierzymy że w przyszłości będą one czystsze, bezpieczniejsze i mocniejsze”, czytamy w oświadczeniu banku.
Zdjęcie: frycyk01 (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk
tak mi przychodzi do głowy, że mają nimi zastąpić całkiem papierki a potem stwierdzić, że są szkodliwe dla środowiska i z tej racji rezygnujemy z banknotów na rzecz płatności elektronicznych.