Banki zapłacą kary, jeśli nie zapewnią dostępu do gotówki

Opublikowano: 19.08.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2495

Brytyjski rząd potwierdził, że banki będą musiały zapewnić ludziom dostęp do gotówki w promieniu trzech mil, w przeciwnym razie zapłacą kary za niespełnienie minimalnego poziomu usług.

Popularne banki w Wielkiej Brytanii będą musiały zapewnić klientom dostęp do gotówki w promieniu trzech mil od ich społeczności lokalnej, a te, które nie spełnią tego minimalnego poziomu usług, zostaną ukarane grzywną.

Po zamknięciu tysięcy lokalnych oddziałów banków w ostatnich latach i przejściu na cyfrowe metody płatności, rząd zwrócił się do banków z apelem o pomoc dla bezbronnych osób i starszych klientów przez utrzymanie obecnego poziomu dostępu do gotówki w całej Wielkiej Brytanii.

Ministrowie stwierdzili, że „zdecydowana większość” ludzi jest w stanie wypłacić pieniądze z banku, bankomatu lub sklepu oferującego taką usługę w promieniu jednej mili, jeśli mieszkają w miastach, i trzech mil, jeśli mieszkają w obszarach wiejskich. Rząd potwierdził, że Urząd Nadzoru Finansowego (Financial Conduct Authority – FCA) upewni się, że banki „przestrzegają tych standardów – i będzie miał prawo do nałożenia na nie kar, jeśli tego nie zrobią”.

W czwartek były lider UKIP, Nigel Farage udał się powolnym krokiem w obecności kamer na Downing Street, aby złożyć petycję, w której wezwał rząd do rozprawienia się z firmami, które od czasu kryzysu związanego z pandemią coraz częściej wprowadzają zasady dotyczące korzystania wyłącznie z kart i odmawiają przyjmowania od ludzi gotówki. Jest to najnowsza kampania Nigela Farage’a przeciwko bankom i firmom płatniczym, po tym jak prywatny bank – Coutts zagroził zamknięciem kont byłego lidera UKIP w tym roku. Afera nasiliła się w lipcu, gdy okazało się, że częściowo powodem tej decyzji były poglądy polityczne Farage’a. Skandal doprowadził do rezygnacji Alison Rose z funkcji prezesa banku, NatWest Group. Doprowadziło to również do obalenia Petera Flavela ze stanowiska dyrektora naczelnego Coutts. Farage powiedział, że od tamtej pory bank zaoferował mu otwarcie kont.

Czwartkowe ogłoszenie rządu dotyczące dostępu do gotówki opiera się na ustawie o usługach i rynkach finansowych z 2000 roku (Financial Services and Markets Act 2000), która daje konsumentom prawo dostępu do gotówki i przekazuje FCA uprawnienia do egzekwowania tych zasad.

Andrew Griffiths ze Skarbu Państwa powiedział: „Ludzie nie powinni iść godzinami, aby wypłacić 10 funtów, żeby włożyć je następnie w jakąś kartkę urodzinową – ani też firmy nie powinny jeździć na duże odległości, aby zdeponować wpływy pieniężne. Są to środki, które przynoszą korzyści wszystkim korzystającym z gotówki, a szczególnie osobom mieszkającym na obszarach wiejskich, osobom starszym i niepełnosprawnym”.

Przewiduje się, że FCA rozpocznie konsultacje tej jesieni, co oznacza, że przepisy prawdopodobnie nie wejdą w życie przed latem 2024 r.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.