Banki wzywają prezydenta by nie pomagał frankowiczom

Opublikowano: 23.02.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1382

W czwartek 21 lutego sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt, przedstawiony przez prezydenta w sierpniu 2017 r. Związek Banków Polskich wydał oświadczenie, aby politycy odstąpili od założeń zawartych w projekcie, ponieważ będzie to za dużo kosztować.

Banki starają się za wszelką cenę zablokować prezydencką pomoc dla frankowiczów. W projekcie Dudy znajdują się zapisy, które mogą kosztować banki mające hipoteki walutowe nawet 2,5 mld zł w ciągu pierwszego roku „pomagania”. Tyle bowiem może wynieść specjalny „fundusz konwersji”, na którego banki mają zrobić zrzutkę i z niego finansować przewalutowania.

Bankowcy twierdzą, że prezydent swoją ustawą faworyzuje kredytobiorców frankowych, podczas gdy ucierpią na tym wszyscy inni. To nie do końca prawda – w ustawie Dudy znalazły się także zapisy, które łagodzą restrykcyjne warunki wsparcia tych kredytobiorców, którzy mają problem z regularną spłatą rat (dziś to praktycznie martwe zapisy, bardzo trudne do wyegzekwowania) – niezależnie od tego, w jakiej walucie został zaciągnięty kredyt. Związek Banków Polskich stwierdził, że „pomoc powinna dotyczyć wyłącznie osób, które faktycznie jej potrzebują, a podejmowane działania nie mogą być destrukcyjne dla stabilności systemu”.

Ale największe kontrowersje rodzi właśnie idea powołania funduszu. ZBP pisze, że to regulacja nieuprawniona. „Stwarza ona warunki do niekontrolowanej spekulacji walutą, wpływającej na osłabienie kursu złotego, wzrost kosztów obligacji skarbowych oraz szeregu niekorzystnych dla gospodarki zjawisk na rynku finansowym. Oznaczać będzie zmniejszenie zdolności do kredytowania gospodarki i nieuchronnie droższe usługi bankowe dla Polaków. Praktycznie przymusowa konwersja kredytów walutowych będzie zamianą ryzyka walutowego na realne ryzyko stopy procentowej oznaczające wyższe raty kredytów, co w przyszłości może stać się powodem podobnych roszczeń klientów wobec banków oraz właścicieli banków względem Skarbu Państwa” – skarżą się bankowcy i straszą, że wszyscy Polacy odczują pomoc frankowiczom na własnej skórze. Próba sił trwa.

Utworzenie funduszu konwersji po trzech latach zwłoki jest zdecydowanie niekorzystne dla banków, ponieważ będą musiały dokonywać nań regularnych kwartalnych wpłat. Jeśli bank, który wpłaci środki na fundusz, nie wykorzysta ich – trafią decyzją Rady Funduszu do wspólnej puli i będą mogły być wykorzystywanie jako wsparcie klientów innego banku. Słowem prezydent chce, aby banki oferujące kredyty walutowe, płaciły za tę usługę. „Lewiatan” zapowiada, że zwróci się w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Grzmi, że to niedozwolona pomoc publiczna.

Przeciwko ustawie frankowej oficjalne pismo wystosowali do przewodniczącego sejmowej komisji również ambasadorzy Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii – z tych krajów pochodzą banki, takie jak Sandander (Hiszpania), Commerzbank, do którego należy mBank (Niemcy), Banco Comercial, do którego należy Millenium (Portugalia) i Raiffeisen (Austria).

“Wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej oraz motywowanie do przeprowadzenia konwersji w przypadku kredytów odnoszonych do walut obcych to dobre rozwiązania prawne. Powinny jak najszybciej wejść w życie” – skomentował w rozmowie z „DGP” Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Jak banksterom nie pasuje to zawsze ludzie mogą wystąpić o całkowite umorzenie kredytu frankowego.
Jan Potocki powołał pierwszy w Europie sąd arbitrażowy do umarzania kredytów frankowych dotychczas wszyscy klienci wygrywali sprawy i nie płaca żadnych rat. Mało tego banki wypłacają odszkodowania za przemoc finansową i działalność niezgodna z prawem.
Kredyty frankowe to oszustwo finansowe przekręt stulecia.
Zachęcam do kontaktu z przedstawicielem Europejskiego Sądu Arbitrażowego – esacourt@gmail.com – tylko w sprawie własnych kredytów CHF.
Nie czekajcie aż Andrzej Juda coś zrobi działajcie sami. Cała ta akcja Pis z nowymi obietnicami to tylko maskarada przed wyborami.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Upadłe banki dofinansowano , czyimi pieniędzmi ? To była pomoc publiczna! Popieram prawo konwersji walut . Cena waluty kredytu niezmienna w dniu jego uruchomienia. Nie grozi niestabilność spłaty, z narzucanej wartości waluty , tak obniżenie , jak podniesienie wartości waluty obcej , nie wpływa na spłatę kredytu . Kredytobiorca może przewidzieć z czym się zmierzy. Ryzyko po obu stronach.