Bank komunalny – pomysł genialny!

Opublikowano: 24.06.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1001

Samorządowcy coraz częściej postulują powołanie banku komunalnego. Udzielałby on lokalnym społecznościom kredytów na zasadach bardziej dogodnych niż banki komercyjne.

Jak informuje „Portal Samorządowy”, bank komunalny funkcjonował w Polsce już przed wojną, a obecnie tego typu instytucje z powodzeniem działają m.in. w Niemczech i państwach skandynawskich.

Zdaniem posła Józefa Rojka, przykładem dobrze prosperującego banku komunalnego może być taki podmiot w Norwegii, którego kapitał w 80 proc. składa się z pieniędzy Skarbu Państwa, a w pozostałych 20 proc. z pieniędzy samorządów lokalnych. Samorządy mogą uzyskać w nim pożyczki czy kredyty o średnio 50 proc. taniej niż w bankach komercyjnych oraz nie wymaga się od nich żadnych zabezpieczeń. Dodatkowym atutem banku komunalnego w Norwegii jest również dłuższy termin spłaty, który może sięgnąć nawet 20 czy 30 lat. – „Stworzenie w Polsce banku komunalnego bez wątpienia przyniesie samorządom wiele korzyści” – przekonuje poseł Józef Rojek, pytając jednocześnie w interpelacji poselskiej, czy minister finansów podejmie działania zmierzające do utworzenia banku komunalnego.

W styczniu Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich zarekomendowało prowadzenie prac nad projektem powołania banku komunalnego.
Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. ALorek 24.06.2012 12:15

  ” „Stworzenie w Polsce banku komunalnego bez wątpienia przyniesie samorządom wiele korzyści” – przekonuje poseł Józef Rojek ”

  Jakie w takim razie są konkretne korzyści poza wymienionymi oszczędnościami i dłuższymi terminami spłat? I jakie niesie ze sobą ryzyko założenie takiego banku? Na te pytania warto by poszukać odpowiedzi…

 2. norbo 24.06.2012 12:48

  Korzyści są takie, że choć częściowo przywraca to społeczeństwu prawo do emisji pieniądza.

 3. Squnik 24.06.2012 12:50

  Ponadto pożyczone pieniądze trafiają w ramach spłat do polskiego podmiotu operującego polskim kapitałem, a nie zagranicznych żydowskich banków komercyjnych, które wypompowują z Polski szmal, żeby ratować się nim w innych krajach.

 4. pasanger8 24.06.2012 15:00

  Tylko ,żeby znowu nie wyszło jak zwykle-dziwnym trafem przyszło to samorządom do głowy gdy są zadłużone po uszy tuż poniżej progu60%rocznego dochodu grożącego zarządem komisarycznym.Ci ,którzy zadłużali POwinni wypić to piwo a nie powołać ,,swój”(nie miejmy złudzeń wcale nie nasz)bank i dalej się zadłużać na potęgę.

 5. norbo 24.06.2012 15:19

  A nie…. bank komunalny wykupi obligacje samorządów z zerowym oprocentowaniem a te spłacą zobowiązania w bankach komercyjnych i już nigdy więcej nie będą się zadłużać w bankach komercyjnych 😉

 6. ALorek 24.06.2012 17:45

  Dzięki za rozwinięcie tematu 🙂

 7. egzopolityka 24.06.2012 17:48

  Pieniądze nie powinny być pożyczane na procent tylko bez żadnego zysku dla celów polepszenia rozwoju społecznego.

 8. hashi 24.06.2012 18:58

  Zakaz lichwy, odsetki 0 %, ale tylko na cele użyteczności publicznej.

 9. Hassasin 25.06.2012 08:40

  Ale czy przyniesie zyski tym bez napletka ?

 10. Hassasin 25.06.2012 08:46

  Jak obejmuję obraz całości ( Polski ) to wychodzi mi że jesteśmy szykowani do wrogiego przejęcia czyli wykupienia za bezcen ( patrz, podatek katastralny, zażydzenie polskich elit , sytuację w kraju i na Bliskim Wschodzie ).
  Taki prosty scenariusz : ,,zrobi,,się syf w Polsce i wszystko będzie tanie i zrobi się syf na b.wschodzie , przylecą i Nas wykupią.

 11. Hassasin 25.06.2012 08:47

  I na lotniskach w jarmułkach będą witać tych co przylecieli w jarmułkach ..ale geszeft się szykuje 🙁

 12. adambiernacki 25.06.2012 09:49

  Hassasin – po emisji pewnego odcinka programu “Ale Plama” pt.: “Logo Platformy Obywatelskiej” program ten zsunął się w niebyt:-)

  Bank komunalny to wspaniały pomysł nie wiem tylko czy pozwolą na to pracownicy banków i koncernów oraz agenci rządzący tym krajem. To fenomen, że najwyższe i strategiczne funkcje państwowe piastują agenci obcych wywiadów. Źle to świadczy o służbach bezpieczeństwa wewnętrznego. Polska nadal jest pod okupacją a patriotyzm jest czymś odrażającym wręcz i zakazanym. Nic dziwnego bo społeczeństwo jest zniszczone i zanarchizowane. Na utrzymaniu takiej sytuacji i pogłębianiu podziałów wszelkiego rodzaju zależy okupantowi i jego namiestnikom. Kosy na sztorc i na Belweder!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.