Bank Dexia zagrożony upadkiem

Opublikowano: 12.10.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 595

Zagrożony bankructwem z powodu kryzysu w strefie euro francusko-belgijski bank Dexia ulegnie podziałowi. Belgijska filia, Dexia Banque Belgique, zostanie znacjonalizowana.

Decyzja o podziale banku została podjęta w niedzielę podczas spotkania przywódców Francji, Belgii i Luksemburgu. 90 mld euro gwarancji banku również podzielono: 60,5% dla Belgii, 36,5% dla Francji i 3% dla Luksemburga.

Kłopoty banku wynikają z posiadania “toksycznych” obligacji, głównie greckich, włoskich i hiszpańskich. W związku z nacjonalizacją firma ratingowa Moody’s rozważa obniżenie ratingu Belgii.

Wg AFP Francja naciskała na przyjęcie większości ciężaru przez Belgię ze względu na obniżenie oceny firm ratingowych. Rząd francuski był silnie naciskany, aby ratować bank będący głównym wierzycielem francuskich samorządów.

Dexia jest pierwszym dużym europejskim bankiem wymagającym pomocy państwa od wybuchu kryzysu w 2008 roku.

Źródło: Władza Rad


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.