Banderowcy żądają przeprosin od Izraela za Hołodomor

Opublikowano: 08.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2105

W środę w Kijowie kilkudziesięcioosobowa grupa aktywistów skrajnej prawicy przeprowadziła manifestację pod ambasadą Izraela, domagając się od tego państwa przeprosin za tzw. Hołodomor i uznania go za ludobójstwo. Akcję zorganizowała neonazistowska grupa C14, wzięli w niej udział także aktywiści Prawego Sektora, „Swobody” i Korpusu Narodowego. Twierdzą, że za Wielki Głód na Ukrainie z lat 1932-1933 odpowiedzialni są bolszewicy żydowskiego pochodzenia.

Do demonstracji wezwał Jewhen Karaś, lider organizacji C14, której nazwa nawiązuje do rasistowskiego hasła „czternaście słów” wyrażającego zdanie „Musimy zabezpieczyć byt naszego ludu i przyszłość dla białych dzieci”. Pikieta została zorganizowana w reakcji na słowa ambasadora Izraela Joela Liona, który skrytykował noworoczny marsz nacjonalistów ku czci Stepana Bandery, przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów z lat drugiej wojny światowej. „Zdecydowanie potępiamy wszelkie przejawy gloryfikacji kolaborantów nazistowskiego reżimu. Czas, aby Ukraina rozliczyła się ze swoją przeszłością” – oświadczył ambasador w poniedziałek.

Słowa Joela Liona wywołały antysemicką nagonkę w sieciach społecznościowych. Znany nacjonalista Aleksiej Cymbaliuk, zidentyfikowany przez opozycyjne media jako agent Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, wzywał władze Izraela: „Przestańcie złościć się na Hitlera za Holokaust”. Znany bloger z kręgu zwolenników byłego prezydenta Petro Poroszenki Oleg Leusienko ocenił, że ambasador Izraela został „wychowany na moskiewskim kłamstwie” i „pracuje na rzecz Putina”. Podczas pikiety Jewhen Karaś nazwał Joela Liona głupcem i kłamcą. Protestujący wznieśli transparent z napisem „Przeproście za ludobójstwo. Kiedy Izrael uzna hołodomor Ukraińców?”.

W ogniu wydarzeń znalazła się także znana globalna firma konsultingowa KPMG. Dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky ujawnił, że w marszu nacjonalistów wziął udział jeden z jej współpracowników. „Z pochodnią w ręku, pod czerwono-czarnymi sztandarami organizacji, która dokonała masowych mordów na dziesiątkach tysięcy Polaków szedł partner międzynarodowej spółki audytorskiej KPMG Ukraine Aleksiej Jankowski. Bezwzględnie, udział jednego z szefów ukraińskiego oddziału wielkiej międzynarodowej spółki w nacjonalistycznym marszu to skandal” – oświadczył. Ponieważ firma nie odcięła się od poglądów swojego współpracownika, z pismem w tej sprawie go centrali KPMG International zwrócił się izraelski adwokat Rami Krupnik.

Autorstwo: Jacek Cezary Kamiński
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. vannamond 08.01.2021 19:10

    Brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.