Banderowcy po retuszu

Opublikowano: 09.01.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1788

19 grudnia 2022 r. „Middle East Monitor” pisał: „Izraelski ambasador w Kijowie oświadczył, że w relacjach z Rosją istnieją pewne ograniczenia, których nie można przekroczyć”. Były to słowa riposty na krytyczną ocenę kręgów środowisk żydowskich niezadowolonych z braku zdecydowanego potępienia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Michael Brodsky na łamach „Washington Post” przypomniał, że nie będąc członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, Izrael musi zachować polityczną ostrożność.

Dwa dni później, 21 grudnia 2022 r. delegacja batalionu Azow przywitana została z honorami w Izraelu. Przewodniczył jej Ilja Samoilenko, który dowodził walkami w Mariupolu na terenie kombinatu metalurgicznego. Przedstawiciele otwarcie neonazistowskiego ugrupowania zostali przyjęci przez przedstawicieli władz wojskowych i establishmentu Izraela.

Bataliony Azow i Aidar utworzone przez dwie partie neonazistowskie były wcześniej oskarżane o celowe wykorzystywanie pocisków smarowanych tłuszczem wieprzowym, do ostrzeliwania muzułmanów. Ich członkowie wykazali się aktywnością w rejonach wschodniej Ukrainy, zanim w wyniku referendum tereny przyłączone zostały do Rosji. Oba bataliony wchodzą w skład oficjalnej struktury armii ukraińskiej.

Poza przewodniczącym Samoilenko obecna była wiceprzewodnicząca „Stowarzyszenia Rodzin Obrońców Azowstalu” Julia Fjedosul. Samoilenko, wcześniej pojmany przez Rosjan, został zwolniony w ramach wymiany jeńców. Jak oświadczył, do Izraela przyjechał, by apelować w obronie więźniów nadal przebywających pod kontrolą Rosjan, a których nazwał dzielnymi i odważnymi bojownikami.

Organizacja „Izraelscy Przyjaciele Ukrainy” mająca poparcie ambasady ukraińskiej oraz Fundacji Nadew, była inicjatorem wizyty. Wcześniej w grudniu ADL (syjonistyczna organizacja znana jako Liga Przeciw Zniesławieniu) działająca jako organizacja pozarządowa odmówiła potępienia Pentagonu za uhonorowanie przywódcy weterana batalionu Azowa, noszącego nazistowski tatuaż.

Delegacja zwiedziła Masadę (starożytną twierdzę żydowską), która broniła Izraelitów przed najazdem Rzymian w roku 73. Przedstawiciel delegacji powiedział: „Kiedy dzisiaj mówi się w Izraelu o obronie Mariupola, Izraelczycy rozumieją, że różnice militarne wojny wtedy 2000 lat temu i dziś powtarzają się. Mariupol jest naszą Masadą i z pewnością tam wrócimy”.

Na spotkaniu z rezerwistami Izraela delegacja Azowa omawiała analogie między Izraelskimi Siłami Okupacyjnymi (IOF), jak również podobieństwa i różnice między armią ukraińską a izraelską.

Założycielka izraelskiej organizacji „Przyjaciele Ukrainy” Anna Zharowa stwierdziła, że wizyta jest najważniejszym projektem od początku toczącej się wojny.

W maju Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, potępiając batalion stwierdziła, że izraelscy najemnicy ramię w ramię walczą z ludźmi Azowa. Członkowie oddziału twierdzą, że dokonali zmiany i nie są już neonazistami.

Reporter dokumentujący wizytę Zełenskiego podczas pobytu na uniwersytecie Stanforda utrwalił fragment sylwetki ochroniarza prezydenta Ukrainy z symboliczną trupią czaszką na mundurze.

Tłumaczenie: Jola
Źródła zagraniczne: English.AlMayadeen.net, MiddleEastMonitor.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.