Banderowcy krytykują ambasadora Polski na Ukrainie

Opublikowano: 10.01.2021 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1512

Ukraińscy nacjonaliści obrazili polskiego ambasadora Bartosza Cichockiego i wezwali go do opuszczenia kraju po tym, jak nazwał on nacjonalistycznego przywódcę Stepana Banderę ideologiem nienawiści i zbrodni.

W ten sposób dyplomata poparł swojego izraelskiego kolegę, który w zeszłym tygodniu negatywnie wypowiedział się na temat marszu radykałów na cześć urodzin Bandery. „Drogi ambasadorze Yoel Lyon. W związku z haniebną demonstracją przed ambasadą Izraela na Ukrainie chcę, abyś wiedział, że nie jesteście sami” – napisał Cichocki na „Twitterze”. ​Zauważył też, że zwolennicy ideologa zbrodni i nienawiści powinni „cofnąć się i okryć hańbą”.

Niektórzy zwolennicy Bandery napisali do dyplomaty obraźliwe komentarze. „Bandera był ideologiem wolnej Ukrainy. Jeśli komuś ten pomysł się nie podoba, to powinien opuścić Ukrainę!” – napisał jeden z nich. „Nie jesteś dyplomatą” – napisano w komentarzach. „Ręce precz od Bandery” – napisał użytkownik sieci społecznościowej.

Byli jednak i tacy, którzy poparli Cichockiego, przypominając, że Bandera był kolaborantem nazistów. „Jestem Ukraińcem i popieram pana i ambasadora Izraela” – głosi jeden z komentarzy. „Banderowcy nie są bohaterami […]. Wstyd, szczerze mówiąc, mieszkać z nimi w tym samym kraju” – podkreślił jeden z internautów.

Bandera był liderem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, jednego z głównych inicjatorów powstania UPA, której celem było proklamowanie „walki o niepodległość Ukrainy”. Organizacja powstała w 1942 roku i działała głównie na zachodniej Ukrainie. Zwolennicy Bandery walczyli z wojskami radzieckimi, kolaborując z nazistami. Odpowiadają za ludobójstwo Polaków nazywane „rzezią wołyńską”.

Rosja wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie gloryfikacją UPA i jej przywódców na Ukrainie. Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił również, że Stepan Bandera jest jednym z głównych zdrajców i oprawców II wojny światowej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.