Bandera w litewskiej gazecie jako bohater

Opublikowano: 01.10.2022 | Kategorie: Historia, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1090

Oficjalny miesięcznik armii litewskiej „Karys” (pol. „Żołnierz”) uczynił bohaterem swojej wrześniowej okładki i artykułu Stepana Banderę.

Artykuł zatytułowany „Stepan Bandera. Droga życia i walki” jest autorstwa dwóch osób – Litwina Daliusa Žygelisa oraz Ukraińca Rusłana Zabiłyjego. Ten drugi jest dyrektorem lwowskiego Muzeum Pamięci Narodowej „Więzienie przy Łąckiego”. W 2010 roku był ponoć zatrzymany przez SBU (Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy) za „upublicznienie archiwalnych dokumentów z II wojny światowej”. To on miał powiedzieć Witoldowi Waszczykowskiemu podczas jego wizyty we Lwowie, że Polska była okupantem Ukrainy w 1918 roku.

Artykuł zaczyna się słowami: „Trudno byłoby chyba wskazać bardziej znanego Ukraińca niż Stepan Bandera. (…) Pan Bandera jest pamiętany i szanowany nie tylko przez Ukraińców, ale także przez swoich przeciwników politycznych”.

Autorzy wspominają o tym, że ku czci nazwanego przywódcą narodowego oporu wobec okupacji Bandery buduje się pomniki, nazywa ulice jego imieniem, pisze się o nim książki i kręci o nim filmy. „Z jednej strony owiane tajemnicą życie Bandery zostało okraszone przesadnymi mitami pełnymi patosu, a z drugiej strony zostało w nadmiernym stopniu zdemonizowane”.

W długim artykule Bandera jest opisany głównie jako bohater walki z Moskwą i że za ludobójstwo nie odpowiada, bo był w jego trakcie przetrzymywany przez Niemców. „Niestety, wciąż istnieje wiele mitów i ideologicznych egzemplifikacji stworzonych przez sowiecki system propagandowy, które obecnie są szeroko i skutecznie wykorzystywane przez współczesnych Kisielowów i Paleckich, szerzących antyukraińskie nastroje”.

Na koniec autorzy piszą: „Paradoksalnie Stepan Bandera wciąż walczy. Banderowcy, Ukropy, Cyborgi, Azowcy – to idealistyczni Ukraińcy. Wolni i niezależni Europejczycy w środku Europy XXI wieku, walczący z odwiecznymi agresorami z Rosji i poświęcający swoje życie w imię podstawowych wartości, jakimi są wolność, prawda i godność, prawo do wyboru”.

Jak na ironię, kolejny artykuł gazety dotyczy Adolfa Hitlera.

Całość po litewsku dostępna jest TUTAJ.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Twitter.com, Kariuomene.lt
Źródło: MediaNarodowe.com

13

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 02.10.2022 08:37

    Ok, wszystko ładnie pięknie, a teraz oddawać Wilno!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.