Liczba wyświetleń: 1420
1. DZIEJE
Początki babizmu/bahaizmu1 wiążą się z działalnością, którą prowadził Sajjid Ali Muhammad (1819-1850), zwany Babem czyli Bramą (do poznania prawdy boskiej). Ten Pers około roku 1844 założył sektę babistów i w 1847 roku ogłosił się mahdim. Jego początkowy sukces spowodował, że popadł w konflikt z władzami Persji i dominującego islamu szyickiego; rozpoczęto prześladowania babistów. W ich wyniku doszło w Persji do rozruchów w latach 1848-50. Baba uwięziono i rozstrzelano, zgodnie ze sposobem, w jaki islam rozprawia się z osobami mającymi inne zdanie w kwestiach religijnych. Bab oczywiście twierdził, że prowadzi go sam Allah (Bóg), jednak z religioznawczego punktu widzenia babizm jest mieszaniną szyizmu ismailitów, judaizmu, chrześcijaństwa i dawnych religii perskich. Po prześladowaniach i po śmierci Baba jego nieliczni już uczniowie rozpadli się na dwie grupy – azalitów, którzy wyemigrowali do Rosji i nie odegrali już znaczącej roli oraz bahaistów, skupionych wokół Baha Allacha.
Ali Husajn Nuri (1817-1892) związał się już w młodości z babizmem, co w konsekwencji doprowadziło do uznania go za „element antypaństwowy” przez władze Persji. W 1852 roku został uwięziony, a potem wygnany do Bagdadu. Po śmierci Baba prowadził dalszą działalność, aż w 1863 roku w Bagdadzie ogłosił się prorokiem zapowiadanym przez Baba i założycielem bahaizmu, przyjmując nazwę Baha Allach (Blask Allacha); na pamiątkę bahaici obchodzą święto Ridwan (od nazwy ogrodu w Bagdadzie). W 1863 roku zesłany do Adrianopola, a w 1868 roku zesłany do Akki.
Następcą Baha Allacha był jego syn Abd al-Baha. Najważniejszy dwudziestowieczny przywódca bahaitów – Szoghi Effendi – przekształcił bahaizm w misjonarską religię o zasięgu światowym. Obecnie bahaizmem rządzi 9-osobowe zgromadzenie nazywane Powszechnym Domem Sprawiedliwości (Hajfa, Izrael). Podlegają temu domowi organizacje lokalne bahaitów.
Obecna liczba bahaitów na świecie – około kilku milionów.
2. CENTRUM BAHAIZMU
Światową stolicą bahaizmu od końca XIX wieku jest dzielnica miasta Hajfa (miasto w Izraelu; około 262 tysiące mieszkańców). Znajdują się tu: grób Baba, kaplica Baba, (w pobliskiej Akce) mauzoleum Baha Allacha, groby członków rodziny założyciela bahaizmu oraz budynek Powszechnego Domu Sprawiedliwości, archiwum, biblioteka i budynki administracyjne. Bahaici wierzą, że ich część Hajfy jest początkiem siedziby światowego rządu teokratycznego.2
3. ŚWIĘTE KSIĘGI
Świętymi księgami bahaizmu są: Al-Kitab Al-Akdas (Święta Księga), Kitab-E Ikan (Księga Pewności) i Kalimat-E Maknuna (Słowa Ukryte) autorstwa Baha Allacha. Bardzo ważne są również – Bajan (Objawienie) autorstwa Baba i pisma Abd Al-Baha.
4. WIERZENIA
Babizm był monoteistyczny – wierzył w Jednego Boga, jego emanacją na Ziemi był Bab czyli mahdi. Religia ta miała zaprowadzić nowy ład światowy – powszechne braterstwo, zniknąć miały różnice narodowościowe czy kulturowe, a w efekcie miał zostać osiągnięty trwały pokój. Bab poddał islam totalnej krytyce; krytyce poddał prawo islamu, obyczajowość, fanatyzm, rozbudowaną obrzędowość. Naczelną wartością moralną babisty było jego sumienie. Babizm przyjął się – mimo prześladowań – szczególnie wśród bogatych kupców muzułmańskich.
Bahaizm jest oczywiście również monoteistyczny, a po śmierci ciała uznaje wieczne życie duszy. Bahaici są przekonani, że z czasem ich religia zastąpi wszystkie inne. Podstawą moralności bahaizmu jest 12 przykazań. Bahaizm odrzuca kapłaństwo, rytuały, ascezę i monastycyzm (…), jest pacyfistyczny – również wobec zabijania zwierząt, bahaici są wegetarianami, potępia alkohol i papierosy. Głosi odrzucenie uprzedzeń (zwłaszcza narodowych), współpracę ogólnoludzką i powszechny pokój, powszechną edukację i niezależność badań naukowych, a także lojalność wobec państwa zamieszkania – mimo tego bahaici są prześladowani w większości krajów islamskich. Ważne miejsce zajmuje numerologia, szczególnie liczby 9 i 19.
Bahaici są orędownikami globalizacji – postulują rząd światowy, jeden język dla całej ludzkości i jedną walutę.
Autor: Krzysztof Ateista
Tytuł oryginału: „Współczesne Religie Świata – Bahaizm (Wiara Bahai)”
Źródło: Ateista.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ
1. Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
2. Religious Movements Homepage
3. Baháí -krok ku laicyzacji ludzkości
4. Co to jest Wiara Baha’i
PRZYPIS
1. Większość informacji w artykule pochodzi z: Religia. Encyklopedia PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003. Na podstawie haseł:
– Bab Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– babizm Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– Baha Allah Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– bahaizm, Marek M. Dziekan, Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– Hajfa Religia. Encyklopedia PWN. T. 4
2. I tu cała sympatia do bahaitów ze strony niewierzących się ulatnia…
BIBLIOGRAFIA
1. Baha’u’llah Die verborgenen Worte: Baha’i-Gebete, Hofheim-Langenhain 1978.
2. E.G. Browne, Materials for the Study of the Babi Religion, Cambridge 1918.
3. W. McElwee Miller, The Baha’i Faith: Its History and Teachings, Pasadena 1984.
4. L. Żuk-Łapińska, Religia Baha’i, Kraków 1993.