Bahaizm

Opublikowano: 22.04.2007 | Kategorie: Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1194

1. DZIEJE

Początki babizmu/bahaizmu1 wiążą się z działalnością, którą prowadził Sajjid Ali Muhammad (1819-1850), zwany Babem czyli Bramą (do poznania prawdy boskiej). Ten Pers około roku 1844 założył sektę babistów i w 1847 roku ogłosił się mahdim. Jego początkowy sukces spowodował, że popadł w konflikt z władzami Persji i dominującego islamu szyickiego; rozpoczęto prześladowania babistów. W ich wyniku doszło w Persji do rozruchów w latach 1848-50. Baba uwięziono i rozstrzelano, zgodnie ze sposobem, w jaki islam rozprawia się z osobami mającymi inne zdanie w kwestiach religijnych. Bab oczywiście twierdził, że prowadzi go sam Allah (Bóg), jednak z religioznawczego punktu widzenia babizm jest mieszaniną szyizmu ismailitów, judaizmu, chrześcijaństwa i dawnych religii perskich. Po prześladowaniach i po śmierci Baba jego nieliczni już uczniowie rozpadli się na dwie grupy – azalitów, którzy wyemigrowali do Rosji i nie odegrali już znaczącej roli oraz bahaistów, skupionych wokół Baha Allacha.

Ali Husajn Nuri (1817-1892) związał się już w młodości z babizmem, co w konsekwencji doprowadziło do uznania go za “element antypaństwowy” przez władze Persji. W 1852 roku został uwięziony, a potem wygnany do Bagdadu. Po śmierci Baba prowadził dalszą działalność, aż w 1863 roku w Bagdadzie ogłosił się prorokiem zapowiadanym przez Baba i założycielem bahaizmu, przyjmując nazwę Baha Allach (Blask Allacha); na pamiątkę bahaici obchodzą święto Ridwan (od nazwy ogrodu w Bagdadzie). W 1863 roku zesłany do Adrianopola, a w 1868 roku zesłany do Akki.

Następcą Baha Allacha był jego syn Abd al-Baha. Najważniejszy dwudziestowieczny przywódca bahaitów – Szoghi Effendi – przekształcił bahaizm w misjonarską religię o zasięgu światowym. Obecnie bahaizmem rządzi 9-osobowe zgromadzenie nazywane Powszechnym Domem Sprawiedliwości (Hajfa, Izrael). Podlegają temu domowi organizacje lokalne bahaitów.

Obecna liczba bahaitów na świecie – około kilku milionów.

2. CENTRUM BAHAIZMU

Światową stolicą bahaizmu od końca XIX wieku jest dzielnica miasta Hajfa (miasto w Izraelu; około 262 tysiące mieszkańców). Znajdują się tu: grób Baba, kaplica Baba, (w pobliskiej Akce) mauzoleum Baha Allacha, groby członków rodziny założyciela bahaizmu oraz budynek Powszechnego Domu Sprawiedliwości, archiwum, biblioteka i budynki administracyjne. Bahaici wierzą, że ich część Hajfy jest początkiem siedziby światowego rządu teokratycznego.2

3. ŚWIĘTE KSIĘGI

Świętymi księgami bahaizmu są: Al-Kitab Al-Akdas (Święta Księga), Kitab-E Ikan (Księga Pewności) i Kalimat-E Maknuna (Słowa Ukryte) autorstwa Baha Allacha. Bardzo ważne są również – Bajan (Objawienie) autorstwa Baba i pisma Abd Al-Baha.

4. WIERZENIA

Babizm był monoteistyczny – wierzył w Jednego Boga, jego emanacją na Ziemi był Bab czyli mahdi. Religia ta miała zaprowadzić nowy ład światowy – powszechne braterstwo, zniknąć miały różnice narodowościowe czy kulturowe, a w efekcie miał zostać osiągnięty trwały pokój. Bab poddał islam totalnej krytyce; krytyce poddał prawo islamu, obyczajowość, fanatyzm, rozbudowaną obrzędowość. Naczelną wartością moralną babisty było jego sumienie. Babizm przyjął się – mimo prześladowań – szczególnie wśród bogatych kupców muzułmańskich.

Bahaizm jest oczywiście również monoteistyczny, a po śmierci ciała uznaje wieczne życie duszy. Bahaici są przekonani, że z czasem ich religia zastąpi wszystkie inne. Podstawą moralności bahaizmu jest 12 przykazań. Bahaizm odrzuca kapłaństwo, rytuały, ascezę i monastycyzm (…), jest pacyfistyczny – również wobec zabijania zwierząt, bahaici są wegetarianami, potępia alkohol i papierosy. Głosi odrzucenie uprzedzeń (zwłaszcza narodowych), współpracę ogólnoludzką i powszechny pokój, powszechną edukację i niezależność badań naukowych, a także lojalność wobec państwa zamieszkania – mimo tego bahaici są prześladowani w większości krajów islamskich. Ważne miejsce zajmuje numerologia, szczególnie liczby 9 i 19.

Bahaici są orędownikami globalizacji – postulują rząd światowy, jeden język dla całej ludzkości i jedną walutę.

Autor: Krzysztof Ateista
Tytuł oryginału: “Współczesne Religie Świata – Bahaizm (Wiara Bahai)”
Źródło: Ateista.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1. Narodowe Zgromadzenie Duchowe Bahaitów w Polsce
2. Religious Movements Homepage
3. Baháí -krok ku laicyzacji ludzkości
4. Co to jest Wiara Baha’i

PRZYPIS

1. Większość informacji w artykule pochodzi z: Religia. Encyklopedia PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003. Na podstawie haseł:
– Bab Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– babizm Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– Baha Allah Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– bahaizm, Marek M. Dziekan, Religia. Encyklopedia PWN. T. 1
– Hajfa Religia. Encyklopedia PWN. T. 4
2. I tu cała sympatia do bahaitów ze strony niewierzących się ulatnia…

BIBLIOGRAFIA

1. Baha’u’llah Die verborgenen Worte: Baha’i-Gebete, Hofheim-Langenhain 1978.
2. E.G. Browne, Materials for the Study of the Babi Religion, Cambridge 1918.
3. W. McElwee Miller, The Baha’i Faith: Its History and Teachings, Pasadena 1984.
4. L. Żuk-Łapińska, Religia Baha’i, Kraków 1993.


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.