Badanie obecności pestycydów w kwiatostanach rzepaku

Opublikowano: 20.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 993

Zapylanie jest jednym z najważniejszych procesów gwarantujących życie na lądach. Prawie 90% gatunków dziko rosnących roślin, a także ponad 75% gatunków roślin spożywczych zależy całkowicie lub przynajmniej częściowo od zapylania. Zapylacze nie tylko pracują na nasze bezpieczeństwo żywnościowe, ale mają kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności życia na Ziemi.

Niestety – w dużej mierze ze względu na działalność człowieka – owadom zapylającym nie wiedzie się najlepiej. W celu podniesienia świadomości na temat znaczenia owadów zapylających, oraz zagrożeń, jakie napotykają, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Z tej okazji Greenpeace Polska opublikował Raport z badania obecności pestycydów w kwiatostanach rzepaku. W raporcie pokazujemy, z jakimi zagrożeniami mierzą się zapylacze.

Wyniki badań pokazują m.in. pilną potrzebę wyznaczenia celów redukcji zużycia pestycydów w rolnictwie oraz wyznaczenia ilościowych celów zwiększania areału upraw ekologicznych. Ponadto wskazują konieczność zwiększenia finansowania badań i rozwoju ekologicznych praktyk rolnych, polegających na odchodzeniu od chemicznych metod ochrony roślin i stosowaniu rozwiązań chroniących przed szkodnikami oraz wzmacniających odporność całego ekosystemu opartych na różnorodności biologicznej.

Naukowcy, pszczelarze oraz organizacje ekologiczne od lat apelują o działania, które zredukowały by wpływ, jaki na owady ma współczesny intensywny model rolnictwa, a wraz z nim wzrastające zużycie pestycydów. Poszczególne kraje oraz Unia Europejska wprowadzają ograniczenia w stosowaniu tych środków, jednak są one z reguły niewystarczające i niekoniecznie przyczyniają się do wyeliminowania szkodliwych dla zapylaczy substancji z upraw i środowiska. Kilka dni przed tegorocznym dniem pszczoły minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po raz kolejny zawiesił unijny zakaz stosowania neonikotynoidów i wydał zgodę na stosowanie szkodliwych dla pszczół pestycydów w uprawach rzepaku.

By przyjrzeć się bliżej temu problemowi, Fundacja Greenpeace Polska w roku 2014 podjęła decyzję o rozpoczęciu wieloletnich badań nad obecnością pestycydów w najbardziej popularnej z upraw zależnych od zapylaczy, czyli rzepaku.

Badania i raport zostały zrealizowane w ramach akcji społecznej Adoptuj Pszczołę, której celem jest poprawa sytuacji owadów zapylających w Polsce.

Raport można pobrać TUTAJ.

Zdjęcie: woodypino (CC0)
Źródło: Greenpeace.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.