Badania potwierdzają, że glifosat zabija pszczoły

Opublikowano: 26.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1938

Najpopularniejszy na świecie środek chwastobójczy przyczynia się do śmierci pszczół. Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin wykazali, że pszczoły miodne, wystawione na działanie glifosatu, aktywnego składnika Rounupu, tracą część pożytecznych bakterii w swoich jelitach i są bardziej podatne na infekcje oraz śmierć.

W ramach badań, uczeni wystawili pszczoły miodne na działanie glifosatu na poziomach, jakie występują na polach, podwórkach i przydrożach. Owady zostały oznaczone, aby można było je śledzić. Po trzech dniach okazało się, że wybrane do eksperymentu pszczoły miały znacznie ograniczoną mikroflorę jelitową. Naukowcy wykazali spadek obfitości zdrowych bakterii w czterech spośród ośmiu dominujących gatunków. Herbicyd wywołał największe spustoszenie w bakteriach, które pomagają pszczołom przetwarzać żywność i chronić organizm przed patogenami.

Pszczoły z upośledzonym mikrobiomem jelitowym są bardziej narażone na śmierć po zainfekowaniu szczepem bakterii Serratia marcescens. Jest to szeroko rozprzestrzeniony patogen, który zaraża pszczoły na całym świecie. Badania wykazały, że około 50% pszczół ze zdrowym mikrobiomem przeżyło osiem dni po ekspozycji na patogen. Dla porównania, przeżywalność pszczół ze znacznie ograniczoną mikroflorą jelitową wyniosła tylko około 10%.

Naukowcy twierdzą, że przeprowadzone przez nich badania wyraźnie wskazują na związek między stosowaniem glifosatu a spadkiem liczebności pszczół miodnych i rodzimych pszczół na całym świecie. Z pewnością nie jest to jedyny czynnik, który przyczynia się do masowych zgonów pszczół, ale powszechne zastosowanie tego związku chemicznego powinno niepokoić – zwłaszcza, że glifosat jest oficjalnie uznawany jako środek bezpieczny dla pszczół.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: News.UTexas.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Skoro tak się dzieje z pszczołami, to kto zagwarantuje, że tak się nie dzieje z ludźmi. Dr A. Wakefield najwyraźniej miał rację co do szczepionki MMR – w skojarzeniu z wszechobecnym syfem z żywności może prowadzić do problemów z mikrobiomem jelit.

@pudson
Sprzedaż – to raz.
Dwa: wpadli na to dopiero,gdy wygasła ochrona patentowa na ten cudowny syf i produkcję za darmo przejęły Chiny.