Badania potwierdzają, że glifosat zabija pszczoły

Opublikowano: 26.09.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2530

Najpopularniejszy na świecie środek chwastobójczy przyczynia się do śmierci pszczół. Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin wykazali, że pszczoły miodne, wystawione na działanie glifosatu, aktywnego składnika Rounupu, tracą część pożytecznych bakterii w swoich jelitach i są bardziej podatne na infekcje oraz śmierć.

W ramach badań, uczeni wystawili pszczoły miodne na działanie glifosatu na poziomach, jakie występują na polach, podwórkach i przydrożach. Owady zostały oznaczone, aby można było je śledzić. Po trzech dniach okazało się, że wybrane do eksperymentu pszczoły miały znacznie ograniczoną mikroflorę jelitową. Naukowcy wykazali spadek obfitości zdrowych bakterii w czterech spośród ośmiu dominujących gatunków. Herbicyd wywołał największe spustoszenie w bakteriach, które pomagają pszczołom przetwarzać żywność i chronić organizm przed patogenami.

Pszczoły z upośledzonym mikrobiomem jelitowym są bardziej narażone na śmierć po zainfekowaniu szczepem bakterii Serratia marcescens. Jest to szeroko rozprzestrzeniony patogen, który zaraża pszczoły na całym świecie. Badania wykazały, że około 50% pszczół ze zdrowym mikrobiomem przeżyło osiem dni po ekspozycji na patogen. Dla porównania, przeżywalność pszczół ze znacznie ograniczoną mikroflorą jelitową wyniosła tylko około 10%.

Naukowcy twierdzą, że przeprowadzone przez nich badania wyraźnie wskazują na związek między stosowaniem glifosatu a spadkiem liczebności pszczół miodnych i rodzimych pszczół na całym świecie. Z pewnością nie jest to jedyny czynnik, który przyczynia się do masowych zgonów pszczół, ale powszechne zastosowanie tego związku chemicznego powinno niepokoić – zwłaszcza, że glifosat jest oficjalnie uznawany jako środek bezpieczny dla pszczół.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: News.UTexas.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 01.10.2018 03:49

    Skoro tak się dzieje z pszczołami, to kto zagwarantuje, że tak się nie dzieje z ludźmi. Dr A. Wakefield najwyraźniej miał rację co do szczepionki MMR – w skojarzeniu z wszechobecnym syfem z żywności może prowadzić do problemów z mikrobiomem jelit.

    @pudson
    Sprzedaż – to raz.
    Dwa: wpadli na to dopiero,gdy wygasła ochrona patentowa na ten cudowny syf i produkcję za darmo przejęły Chiny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.