Aż 257 trzęsień ziemi w Yellowstone w ciągu 14 dni

Opublikowano: 16.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

W 2014 roku, sejsmolodzy stwierdzili gwałtowny wzrost aktywności sejsmicznej w okolicy kaldery superwulkanu Yellowstone. Spowodowało to szereg spekulacji na temat ewentualnej nadchodzącej erupcji wulkanicznej.

Niewątpliwie w Yellowstone dochodzi do bardzo wielu incydentów sejsmicznych pochodzenia wulkanicznego. W sumie w ciągu ostatnich 14 dni czujniki naliczyły aż 257 trzęsień ziemi.

Okres zwiększonej aktywności sejsmicznej rozpoczął się od najsilniejszego od 30 lat trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,8 w skali Richtera, do którego doszło 30 marca bieżącego roku. Można powiedzieć, że to zapoczątkowało serię wielu rojów trzęsień ziemi, które trapią obszar Yellowstone po dzień dzisiejszy.

Potem oliwy do ognia dolało pojawienie się kilku filmów pokazujących spore migracje zwierząt w obrębie Parku Narodowego Yellowstone. Specjaliści określają takie masowe przemieszczanie się bizonów czy jeleni za normalne zachowanie w celu poszukiwania pożywienia. Dla zwolenników teorii spiskowych jest to jednak dowód na intuicję zwierząt, które czują zbliżającą się erupcję.

Nie da się ukryć, że wzrastająca ilość zjawisk sejsmicznych i ich magnitud, to dowód na wzrost aktywności wulkanicznej. Innymi słowy gigantyczna komora magmowa pod kalderą Yellowstone napełnia się magmą i nieuchronnie zbliża się czas erupcji. Dowody geologiczne wskazują na to, że kolejne supererupcje Yellowstone następowały w odstępach co 600 tysięcy lat. Ostatnia z nich miała miejsce 640 tysięcy lat temu, a to oznacza, że kolejny wybuch może być jutro, albo za 30 tysięcy lat.

Pewną wskazówką co do zbliżającej się erupcji może być parametr określający prędkość inflacji terenu. Badania takie prowadzone są od kilkudziesięciu lat i według niektórych naukowców grunt rośnie przerażająco szybko. Jeśli wierzyć tym doniesieniom w ciągu ostatnich 10 lat ziemia urosła o 178 cm. To bardzo dużo, bo w ciągu poprzednich 20 lat ziemia wzrosła o 10 cm. Bardzo trudno jednak zweryfikować te dane więc należy do nich podchodzić jako niepotwierdzonych.

Niewątpliwie w Stanach Zjednoczonych zapanowało zaniepokojenie ze względu na stan kaldery Yellowstone. Władze i naukowcy dwoją się i troją, aby uspokoić obywateli, ale ludzie nie ufają urzędnikom i sądzą, że wiedza o tym co dzieje się w Yellowstone jest reglamentowana, aby nie spowodować paniki.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
_raulgonzalez_
Użytkownik

“…kolejny wybuch może być jutro, albo za 30 tysięcy lat.”
Nie ma to jak rzetelne wiadomości..

MichalR
Użytkownik
MichalR

@_raulgonzalez_

To są rzetelne informacje, bo są zgodne z naszym stanem wiedzy. Zapewne dziś wybuch wulkanu jest bardziej prawdopodobny niż chociażby rok temu, bo obserwujemy pojawianie się niepokojących sytuacji, jednak nie oznacza to że mamy wystarczającą wiedzę aby stwierdzić że wulkan wybuchnie, bo o tego typu zjawiskach po prostu za mało wiemy.

Nigdy nie obserwowaliśmy wybuchu superwulkanu. Nie sposów więc stwierdzić co go poprzedza. Yellowstone jest aktywny i więcej o nim właściwie nie wiemy. Są jakieś znaki, których nie mamy z czym porównać.

skyhigh
Użytkownik
skyhigh

yeaa, shake it baby !!!

free_man
Użytkownik
free_man

@MichalR – aha No i co z tego?
Ludzie. Nie macie sie czym przejmować na co dzień? Zajmijcie sie własnym życiem a nie wyczekiwaniem na wybuch wulkanu czy na asteroidę z nieba. Wybuchnie to wybuchnie. I wtedy będziemy sie tym przejmować.

Maximov
Użytkownik
Maximov

@free_man
Potężna zmiana klimatu, załamanie gospodarki światowej, ogromny chaos na rynku finansowym…
Nie twierdzę, że trzeba żyć tym tematem ale lepiej się przygotować, choć w minimalnym stopniu, na taką katastrofę.

MichalR
Użytkownik
MichalR

Warto wiedzieć że w przypadku globalnego kataklizmu warto mieć w pogotowiu domowym, albo bardzo szybko zaopatrzeć się w – filtry do uzdatniania wody, suchy i lekki wysokokaloryczny pokarm (jak chociażby makaron) i wyjechać na wieś. Należałoby pamiętać że zamrażalniki w jednej chwili mogą przestać działać, więc ewentualne zapasy mięsa należałoby uwędzić, zasolić albo zapasteryzować.

W przypadku wybuchu superwulkanu ciemno u nas zrobiłoby się w dwa dni po eksplozji, a po kolejnych 7-30 dniach znowu byłoby w miarę normalnie, ale zima wulkaniczna trwałaby od 2 do 10 lat. Świat zorganizowałby się w pełni po katakliźmie w pół roku i wtedy też można liczyć na to że ktokolwiek zajmie się zwykłym szarym człowiekiem.

Można obawiać się najgorszego – czyli tego że kataklizm na taką skalę może być zarzewiem konfliktów zbrojnych, w których ktoś (Rosja, czy Chiny) mógłby chcieć jak najwięcej ugrać i stać się supermocarstwem wśród krajów wysokorozwiniętych, a w rejonach których bezpośrednio kataklizm by nie dotknął mogłyby ruszyć lawinowo konflikty o wodę, które teraz nie wybuchają bo wielki brat patrzy. To by oznaczało, że maluczki człowiek musiałby sobie radzić dłużej i nawet początkowa pomoc wojska mogłaby się okazać po krótkim czasie jałowa.

zabijzazdrosc
Użytkownik
zabijzazdrosc

Wątpię, że w obliczu erupcji w Yellowstone, światowe mocarstwa będą bezczynnie patrzeć i czekać aż USA sie pozbiera. Uderzą bez wahania wykorzystując chwile słabości przeciwnika, żeby wyorać najwięcej dla siebie.

ak48
Użytkownik
ak48

“zabijzazdrosc” Czasami chciałbym dać pod niektórymi komentarzami ‘Łapkę w górę’ – Twój należy do takich…

free_man
Użytkownik
free_man

a właśnie
znacie jakieś konkretne polskie fora lub strony preepersowe?
chętnie poczytał bym trochę

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ