Ayoreo wzywają rząd do ochrony pobratymców

Opublikowano: 07.11.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 696

PARAGWAJ. Przywódcy plemienia Ayoreo, w tym Gabide Etacori, wezwali paragwajski rząd do powstrzymania niszczenia lasów przez hodowców bydła, po znalezieniu kolejnych znaków obecności grupy Indian Ayoreo, nie utrzymujących kontaktów ze społeczeństwem narodowym. Według przedstawicieli społeczności Ayoreo w pobliżu rancza ujawniono świeże ślady i znaki na drzewach, potwierdzające, że członkowie izolowanej grupy szukali w tym miejscu miodu i żyją w bliskim sąsiedztwie prowadzonych prac.

W latach 1940. i 1950. Indianie Ayoreo doświadczyli pierwszych stałych kontaktów z ludźmi z zewnątrz. W przeciągu kolejnych 40 lat większość paragwajskich Ayoreo zostało wypartych z lasów i zobowiązanych do stałych kontaktów ze społeczeństwem narodowym. Niewielka grupa Ayoreo pozostała jednak niezależna i żyjąc w izolacji, nie utrzymuje bezpośrednich kontaktów ze światem zewnętrznym. Ta prawdopodobnie kilkudziesięcioosobowa grupa osób jest w przemożny sposób zagrożona konsekwencjami ewentualnego kontaktu: nie posiada immunologicznej odporności na zewnętrzne choroby, takie jak choćby grypa czy odra. Równocześnie las w którym żyją jest trzebiony przez indywidualnych posiadaczy, w tym przede wszystkim dwa brazylijskie przedsiębiorstwa – Yaguarete Pora i River Plate SA – zainteresowane utworzeniem w tym regonie dużych pastwisk dla bydła.

Indianie Ayoreo utrzymujący już stałe kontakty z paragwajskim społeczeństwem, wyrazili głębokie obawy o los swoich izolowanych pobratymców. W liście do paragwajskiego rządu, wezwali notabli z Asuncion do ochrony ostatnich niezależnych Ayoreo. Ich zdaniem tak długo jak będą pracować tu buldożery tak długo ich krewniacy będą zagrożeni, będą „zawsze biegać i chować się”. Pomimo trwającej od wielu lat kampanii, przedstawiciele paragwajskiego rządu pozostają bierni, nie wprowadzając strefy ochronnej wokół terytorium, tak aby zapewnić bezpieczeństwo i nienaruszalność bytu nieskontaktowanych Ayoreo. Zwłoka ta jest naruszeniem Deklaracji ONZ ds. Ludów Tubylczych oraz Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy ILO’169, międzynarodowych rozporządzeń, których Paragwaj jest sygnatariuszem.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.