Awantura o abaję we Francji

Opublikowano: 10.09.2023 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2202

Francuska Rada Stanu zatwierdziła wprowadzony niedawno zakaz noszenia abai w szkołach. Abaja to wierzchnie okrycie sięgające do kostek używane w krajach Bliskiego Wschodu. Jej męskim odpowiednikiem jest kamis.

Orzeczenie zostało wydane w związku ze skargą złożoną przez Stowarzyszenie Ochrony Praw Muzułmanów (Action droits des musulmans), które argumentowało, że zakaz ten narusza podstawowe wolności i stanowi przejaw dyskryminacji wyznawców islamu.

Na początku roku szkolnego francuski minister edukacji Gabriel Attal wydał zalecenie, zgodnie z którym uczennice ubrane w abaje oraz uczniowie w kamisach naruszają zakaz noszenia symboli religijnych w szkołach, wprowadzony ustawowo w 2004 roku. Zakaz ten wynika z zasady sekularyzmu wpisanej we francuską konstytucję.

Rada Stanu uznała, że zakaz ten nie stanowi bezprawnej ingerencji w prawo do poszanowania życia prywatnego, wolność wyznania, prawo do nauki oraz poszanowania dobra dziecka. „W obecnej sytuacji sąd uważa, że zakaz noszenia tej odzieży nie stanowi poważnego i przede wszystkim niezgodnego z prawem naruszenia podstawowych wolności” – napisano w komunikacie prasowym po wydanym wyroku.

Członkowie trybunału uznali, że noszenie abai oraz kamisu narusza zasadę świeckości państwa, gdyż ujawnia przynależność religijną uczniów, co jednoznacznie wynikało z oświadczeń samych zainteresowanych.

Mimo zakazu w pierwszym dniu nowego roku szkolnego blisko 300 uczennic zignorowało go i pojawiło się w szkołach w długiej „islamskiej” sukni. Ponad 230 nie zostało wpuszczonych do szkoły. Dziewczynki zostały poproszone o przebranie się. 67 z nich odmówiło dostosowania się do nowych reguł. Przeciwko nowym regulacjom strajkowała młodzież w jednym z liceów w paryskiej dzielnicy Saint-Denis, w której mieszkają w znacznej części osoby będące imigrantami lub potomkami imigrantów.

Władze edukacyjne we Francji zakaz noszenia abai w szkołach uzasadniają koniecznością reakcji na statystyki, z których wynika, że w ubiegłym roku szkolnym doszło do około czterech tysięcy naruszeń zasady neutralności religijnej w szkołach. Takie przypadki odnotowano w 150 placówkach, co oznacza gwałtowny wzrost w porównaniu z rokiem szkolnym 21/22.

Ojciec dziewczynki, którą dwukrotnie odsyłano do domu z powodu noszenia przez nią abai, miał grozić dyrektorowi szkoły śmiercią i został aresztowany. Dyrektor liceum Ambroise-Brugière w Clermont złożył w tej sprawie oficjalną skargę.

Incydent przykuł uwagę dziennikarzy i polityków. „Te groźby są niezwykle szokujące. Rozmawiałem telefonicznie z dyrektorem szkoły. W obliczu niedopuszczalnych i trudnych do opisania gróźb zapewniłem go o pełnym wsparciu moim, rządu i państwa, a także, jak sądzę, wsparciu ogólnospołecznym” – powiedział minister edukacji i dodał: „To jest prawo”. Głos zabrał też prezydent Emmanuel Macron, podkreślając, że władze będą stanowczo egzekwowały nowe przepisy.

Oprócz Francji zasada świeckości ma konstytucyjne umocowanie w Czechach i Portugali. W Europie nie tylko Francja, ale także Belgia, Holandia, Dania, Norwegia oraz niektóre landy Niemiec mają regulacje, zakazujące noszenia strojów lub symboli religijnych. W Austrii trybunał konstytucyjny uznał, że wprowadzony zakaz noszenia hidżabów w szkołach podstawowych jest dyskryminujący, przez co niezgodny z ustawą zasadniczą. Jednocześnie nadal obowiązuje zakaz zakrywania twarzy w miejscu publicznym, w tym noszenia czadorów i burek. Na czas pandemii zakaz ten zawieszono. Obecnie za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 150 euro.

Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, jeszcze jako niemiecka minister obrony narodowej, w czasie wizyty w Arabii Saudyjskiej odmówiła założenia abai oraz zakrycia głowy chustą. Gest ten odczytano wówczas jako wyraz solidarności z Saudyjką Malak Al Shehri, która w 2016 roku została aresztowana za pojawienie się w przestrzeni publicznej bez wymaganej chusty.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 10.09.2023 09:50

    Sa religie ktore sie nieasymiluja jak zydowska, muzumanska, hinduska wiec jak przyjmuja migrantow z innych religii i mysla ze sie z asymiluja z czasem to sa w bledzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.