Autorzy książki o „antysemityzmie” muszą przeprosić za pomówienie

Opublikowano: 10.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2978

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie powództwa cywilnego przeciwko „profesorom” Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu. Autorzy książki „Dalej jest noc” muszą przeprosić Filomenę Leszczyńską za pomówienie jej stryja. W publikacji został bowiem pomówiony o współsprawstwo śmierci kilkudziesięciu Żydów oraz ograbienie z kosztowności jednej z Żydówek.

Sędziowie ostatecznie uznali, że Engelking i Grabowski muszą jedynie przeprosić Leszczyńską, choć domagała się ona również zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. złotych. Sam proces rozpoczął się w październiku 2019 roku, natomiast w ubiegłym miesiącu odbyła się ostatnia rozprawa, podczas której wygłoszono mowy końcowe. Powódkę w całej sprawie wspierała zaś Reduta Dobrego Imienia.

Proces dotyczył jednego z akapitów książki wydanej w ramach projektu „Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów”, który powstał w finansowanym przez państwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” wzbudziła sporo kontrowersji, bo jej autorzy usilnie starali się udowodnić współodpowiedzialność Polaków za zbrodnie z czasów II wojny światowej.

Właśnie z tego powodu Engelking i Grabowski zostali pozwani przez Leszczyńską. W jednym z akapitów publikacji napisali bowiem, że jej stryj i ówczesny sołtys Malinowa Edward Malinowski miał być współwinny śmierci kilkudziesięciu Żydów, a ponadto ograbił z majątku Żydówkę, której pomógł wyjechać do pracy w Niemczech. Zdaniem strony pozywającej w tym fragmencie nieprawdziwa jest informacja o ograbieniu z kosztowności Estery Drogickiej oraz udziale Malinowskiego w kradzieży.

Engelking w trakcie procesu przyznała się zresztą do pomyłki. List Drogickiej adresowany do Malinowskiego miał bowiem trafić do innej osoby o tym imieniu i nazwisku, która zaczęła handlować z Żydówką. W drugiej kwestii Leszczyńska powołuje się na powojenny proces jej stryja. Został on wówczas oczyszczony ze stawianych mu zarzutów, a na jego korzyść zeznawali nawet ocaleni Żydzi. Engelking twierdzi jednak, że stało się to „w niejasnych okolicznościach”.

Na podstawie: Onet.pl, wPolityce.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.